ترنسمیتر فشار

ترانسمیتر فشار Pressure Transmitter پرشر ترانسمیتر، منتقل کننده فشار)

 از جمله تجهیزات پرکاربرد ابزار دقیق جهت کنترل فرآیندهای صنعتی می باشد که اغلب برای اندازه گیری فشار گاز یا مایع به کار می رود. محل نصب ترانسمیترها روی لوله ها و مخازن در سراسر محوطه در نقاط اندازه گیری می باشد. در مجموع ترانسمیترها از سه قسمت اصلی تقویت كننده، مبدل (ترانسدیوسر) و حس كننده ساخته شده اند. ترانسمیترها در دو نوع نیوماتیكی و الكتریكی تولید شده اند.
خروجی ترانسمیتر های الكتریكی بین ۴ تا ۲۰ میلی آمپر است و ترانسمیتر های نیوماتیكی بین ۳ تا ۱۵ psi بر حسب تغییرات كمیت ورودی می تواند تغییر كند. قابل توجه است که قسمت های مبدل و تقویت كننده برای انواع ترانسمیترها یکسان است و برای كمیت های مختلف تنها قسمت حس كننده تفاوت دارد.
به عنوان مثال در مورد ترانسمیتر های فشار قسمت حس كننده به درجه فشار حساس است و در مورد ترانسمیتر درجه حرارت، قسمت حس كننده به (دما) درجه حرارت حساس است. برای كالیبره كردن یا مدرج كردن ترانسمیترها براساس دستور سازنده با دادن ورودی های مشخص خروجی را باید تنظیم كنیم.

به طور مثال در صورتی که ورودی صفر است خروجی ترانسمیتر نیوماتیكی باید ۳ psi بشود و و در صورت حداکثر بودن ورودی در خروجی باید ۱۵ دیده شود. ترانسدیوسر وسیله ای است که کار آن تبدیل حالات انرژی به یکدیگر است ، یعنی در صورتی که همراه ترانسدیوسر یک سنسور فشار داشته باشیم ، پارامتر توسط سنسور فشار اندازه گیری می شود و مقدار مشخص شده به ترانسدیوسر تحویل داده می شود، بعد ترانسدیوسر آن را به یک سیگنال الکتریکی قابل درک برای کنترلر و قابل فرستادن به وسیله سیم های فلزی، تبدیل می کند.

 در نتیجه همیشه خروجی یک ترانسدیوسر، سیگنال الکتریکی می باشد که می تواند ویژگی ها و پارامترهای الکتریکی نظیر ولتاژ، جریان و فرکانس را در سمت دیگر خط تغییر دهد، البته باید در نظر داشت که سنسور انتخابی از نوع سنسورهایی باشد که مبدل پارامترهای فیزیکی به الکتریکی باشد و بتواند به طور مثال دمای اندازه گیری شده را به یک سیگنال بسیار ضعیف تبدیل کند که در مرحله بعدی به ترانسدیوسر وارد شده و سپس به مدارهای الکترونیکی تحویل داده می شود.
مورد دیگر دقت این تجیزات است که در مدل های معمولی تا نیم درصد و در ترانسمیترهای پیشرفته و یا آزمایشگاهی دقیق تا بیست و پنج صدم درصد و یا بالاتر می رسد.

در انتخاب این ابزار بایستی به موارد زیر توجه كرد:

دقت ترانسمیتر
نسبی یا مطلق بودن فشار
رنج فشار یا محدوده اندازه گیری
نوع خروجی مورد نیاز ترانسمیتر
نوع خورندگی ماده در ارتباط با سنسور

انواع پرشر ترانسمیتر:
پرشر ترانسمیتر همراه با نمایشگر
پرشر ترانسمیتر برای محیط های انفجاری
پرشر ترانسمیتر تفاضلی
پرشر ترانسمیتر هوشمند
پرشر ترانسمیتر فشار پایین
پرشر ترانسمیتر صنعتی
 پرشر ترانسمیتر قلمی

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید
برزین الکترونیک
[مشهد]
  • نوع فعالیت: تولید کننده، خرده فروش، خدمات
  • خدمات/محصولات : تعمیرات فوق تخصصی، تجهیزات اتوماسیون صنعتی، تجهیزات ابزار دقیق
  • نوع مالکیت: شرکت سهامی خاص
  • تلفن: 051-36094054، 051-36094055