بررسی معایب و مزایا دستگاه dvr و nvr


digital video recording
3 ضبط کننده ويدئويی ديجيتالی مولتی پلکسر 16 کاناله
3 استفاده از روش متراکم سازی Wavelet3 قابلیت ضبط و نمایش زنده
3 عمليات پخش دوحالته: به صورت زنده در مانيتور و تکرار صحنه در ويدئو در همان زمان
3 پشتيبانی سيستم PAL و NTSC3 سرعت قابل برنامه ريزی ضبط تصوير (بيش از 480 PPS (3 تقدم ضبط هر دوربين که به صورت بالقوه با آشکارکننده حرکت هماهنگ است.3 HDD قابل تعويض (HOT)3 اطلاعات ظبط شده با PC سازگار است
3 قابلیت برنامه ریزی آلارمهای ورودی و خروجی
3 تنظیم منطقه آشکار کننده حرکت و حساسيت برای هر دوربين به صورت مجزا
3 نرم افزار قوی که تصویر مانيتور اصلی را به صورت بالقوه زنده نگه میدارد.
3 امکان جستجوی آسان تصاویر ضبط شده
3 امکان نمایش چند تصویر
3 کلمه رمز برای ايمن ساختن اجازه نصب
3 سيستم AUTO RESTART بعد از قطع برق
3 نرم افزار سيستم در حافظه پايدار ذخيره شده و وابسته به ديسک سخت نمی باشد3 دارای نرم افزار کنترلی تحت ویندوز

 

يكي از ويژگي‌هايي كه در DVRها كمتر به چشم مي‌خورد امكان ضبط صدا در كنار تصوير بر روي هارد ديسك است.

ویژگیهای دستگاه NVR
سیستم های ویدئویی تحت شبکه 1
مقدمه :
از مشکلاتی که طراحان سیستمهای امنیتی همیشه در گیر آن بوده اند بحث محدودیتهای کابلی و مسائل مرتبط تصویری با سیستمهای تصویری مانند : وجود نویز ، فواصل طولانی ، محدودیتهای کنترلی ، هوشمند نبودن سیستم و .... می باشد .
محصولات ارائه شده در زمینه انتقال تصاویر انالوگ از طریق خطوط شبکه ای گسترده رایانه ای موجود در سرتاسر دنیا تحولی عظیم در این بخش را برای طراحان سیستم و نیز بحثی جدید در زمینه Networking برای طراحان شبکه به وجود آورده است. از این رو با توجه به جدید بودن این بحث در دنیا و استفاده از امکانات بدست آمده ، باعث شده همه روزه شاهد اختراعات و ابتکارات جدیدی در این مبحث باشیم . گرچه این تکنولوژی به حداقل یک دهه گذشته برمیگردد ولی به علت رویکرد جوامع به سوی استفاده از سیستمهای امنیتی بحث آن گرم شده است.
از این رو باتوجه به گستردگی مباحث و سیستمهای مختلف شبکه های کامپیوتری در جهان این سیستمها ( سیستمهای ویدئویی تحت شبکه ) به تناسب انواع سازگاریها را متناسب طرحها و سولوشنهای مختلف پیدا نموده اند طوریکه قابل استفاده در انواع سیستم های SOHO ISDN Modem, SOHO Router, RAS server, ADSL Modem and VOD (Video-on-demand) system…می باشد.
از مزایای اصلی این سیستم ها قابلیت تبدیل سیستم های تصویری و کنترل محیطی قدیمی با هزینه کم به سیستم های روز ، قابل تنطیم و سازگار بودن با انواع سیستم های روز و نیز انعطاف پذیری بالای آن در کنترل ، نمایش Real Time ، مدیریت ، امنیت بالای انتقال اطلاعات ، ثبات عملکرد طولانی و استیبل بودن سیستم ، ذخیره سازی و دسترسی سریع به اطلاعات و قابل اتصال با انواع سیستم های امنیتی و ایمنی و ... می باشد.
سعی شده بصورت خلاصه به معرفی محصولات مختلفیدر این زمینه جهت آشنایی دوستان پرداخته شود . خوشحال میشوم اگر دوستان کاستی هارا با قبول زحمت تکمیل نمایند تا مجموعه ارائه شده کامل تر گردد.

 

 

دوربین های تحت شبکه
Network Camera Server
دوربین های تحت شبکه در اصل یک مجموعه کامل از سخت افزارهای مختلف شامل دوربینهای CCD ویدئو سرورIP Base و سیستم کنترل و... می باشند . استفاده از این دوربین ها در طراحی سیستم های نظارت تصویری باعث صرفه جویی در هزینه ها ، زمان اجرا ، کیفیت بهره برداری ، دسترسی آسان و... می شود.

قابلیت اصلی این دوربینها ارسال تصاویر و کنترل سیستم به صورت همزمان یا Real Time از طریق خروجی RG45 و شبکه های LAN می باشد این قابلیت باعث شده دسترسی به اطلاعات تصویی از طریق اینترنت یا حتی سیستم های Dial-up به سادگی امکان پذیر بوده و بدون احتیاج به تجهیزات ویدئویی و شبکه ای گران قیمت از طریق PC های معمولی یا PDA ها تصاویر را مشاهده ، ضبط و سیستم را کنترل نمود .
سری های مختلف این دوربین ها قابلیت اتصال چندین دوربین آنالوگ دیگر را با استفاده از ورودی های استاندارد BNC را داشته و می توانند به صورت همزمان تا 3 دوربین جانبی را پشتیبانی و از طریق شبکه و خروجی استاندارد ویدئویی تصاویر را مشاهده نمود. مشاهده کنترل و ضبط تصاویر نیاز به نرم افزار جانبی نداشته و فقط یک مرورگر اینترنتی استاندارد مانند Internet Explorer یا Netscape ،... کافی می باشد.

 

وجود درگاههای RS232-RS485-DI/DO-IRIS در سریهای مختلف قابلیت سازگاری با سیستمهای کنترلی PTZ و دید در شب و نیز کنترل سیستمهای ایمنی را به ما میدهد. با استفاده از ویژگی خاص این دوربینها امکان تعریف سیستم هوشمند شناسایی تصویر و ارسال پیام می باشد . این سیستم میتواند با شناسایی حرکت در تصویر یا قسمتهای خاصی از تصویر گرفته شده توسط دوربین آن را شناسایی کرده و به روشهای مختلف آشکار سازی نماید. سیستم امکان ذخیره تصاویر از 15 ثانیه قبل از وقوع اتفاق با توجه به حافظه بافر موجود در دوربینها را دارد. کنترل سیستمهای ایمنی بطور همزمان ( آژیر خطر ، کنترل درب ها ، ارسال E-mail یا SMS و ...) با ضبط تصاویر امکان پذیر خواهد بود.

 


سیستم های ضبط تصویر شبکه ای
NVR (Network Video Recorder) Server

در ادامه بحث قبلی از دستگاههایی که معمولا همراه Video Server ها مورد استفاده قرار می گیرند سیستم های ضبط تصاویر هستند .


این سیستم ها داای تنوع زیاد و قابلیتهای مختلفی میتوانند باشد . نوع قدیمی این سیستم ها که مثل ویدئو های قدیمی عمل میکردند و آنالوگ بود که با عنوان سیستمهای VCR (VIDEO CASSETTE RECORDER) و TLC(Time Lapse Recording ) معروف بودن که امروزه با گسترش سیستمهای دیجیتال دستگاههای Stand Alone یا PC Base که تصاویر را بصورت آنالوگ دریافت نموده و بصوت دیجیتال ذخیره می کنند بسیار مرسوم شذه اند .

 

این سیستم ها را DVR(Digital Video Recorder) می گویند . لازم به ذکر است این سیستمها دارای کانالهای مختلف 4-6-8-16-32و ... هستند. سیستمهای DVR انقلاب جدیدی در تکنولوژی سیستمهای ضبط تصاویر بصورت آنالوگ ایجاد نموده اند بطوریکه در این سیستم ها کیفیت و شفافیت ذخیره سازی ، سرعت عمل در بازیابی تصاویر، حجم زیاد ، مدت طولانی و قابل برنامه ریزی ذخیره سازی ، ... به وجود آمده است این در حالیست که محصولات جدید گام را فراتر گذاشته و سیستمهایی بر گرفته از تکنولوژی DVR و Networking را تولید کرده است که انواع NVR ها را شامل می شود. این محصولات با حذف کردن تجهیزات ویدئویی جانبی و با استفاده از شبکه های کامپیوتری سرعت و کیفیت انجام عملیات ذخیره سازی بازیابی و از همه مهمتر تعریف سطوح دسترسی به اطلاعات را در اختیار مدیران قرار داده است .


یکی از مزایای مهم سیستم های NVR را میتوان Stand-alone بودن این سیستم ها به معنی بی نیاز به سیستم جانبی کامپیوتری و PC Server ها بر شمرد که باعث پایداری (Stable) سیستم و تضمین انجام وظایف در طولانی مدت میگردد.

سیستم های NVR با توجه به سیستم عامل Linux موجود در سیستم و امکان افزایش فضای ذخیره سازی اطلاعات ، توانایی تهیه پشتیبان اطلاعاتی (backup) از تصاویر بصورت همزمان روی حافظه های نوری مانند CD یا DVD و ... را دارد. در عین حال با بهره گیری از جدید ترین روشهای فشرده سازی تصویر حجم و زمان Recording را افزایش داده و با انجام Encoding خاص امنیت اطلاعات را حفظ می کند.


DVR ها و NVR ها هر دو قابلیت ذخیره سازی اطلاعات را وی هاردهای کامپیوتری دارند و سیستم سخت افزاری آنها قابلیت افزایش ظرفیت تا بیش از چند ترابایت را ایجاد میکنند.

وجود سیستمهای نرم افزاری خاص روی این دستگاههاباعث هوشمند شدن سیستم شده است بطوریکه با شناسایی وقایع تعریف شده امکان انجام ضبط یا فعال کردن سیستمهای ایمنی یا حتی کنترل دربها و آلارم ها و.... را به دنبال داشته است .


معمولا دستگاههای DVR و NVR دارای ورودی و خروجیهای مختلفی مثل ورودی های تصویری بصورت آنالوگ، خروجیهای تصویری آنالوگ و دیجیتال ، پورتهای RS232/248/DO/DI و RJ45 شبکه برای ارتباط با شبکه داخلی و ... می باشند.
Solution های قابل استفاده از این سیستم ها نیز خیلی متنوع میباشند. تعدادی از ای راهحلهای کاربردی رو معرفی می کنم.

پارس تلکا الکترونیک
[همدان]
  • نوع فعالیت: عمده فروش، خرده فروش
  • خدمات/محصولات : دوربین مداربسته، اعلان سرقت وحریق، درهای اتوماتیک، کرکره برقی، جکهای برقی، ایفن تصویری، دزدگیر اتومبیل
  • نوع مالکیت: شرکت با مسئولیت محدود
  • تلفن: 0811-8251344