تاثیر باران اسیدی بر مصالح ساختمانی و روش پیشگیری از آن

وجود برخی از اسیدها حتی در باران خالص طبیعی است اما آن چه به عنوان باران اسیدی شناخته می شود بارشی است که سطح بالایی از اسید دارد و به محیط زیست و گونه های موجودات آسیب می رساند.

به این ترتیب باران اسیدی به هر شکلی از بارش اطلاق می شود که سطح بالایی از اسید نیتریک و اسید  سولفوریک در آن است. باران اسیدی می تواند به شکل برف، مه و ذرات ریز و خشک نیز به زمین فرود آید.

نیتروژن و گوگرد مواد اصلی تشکیل دهنده باران اسیدی هستند. هنگامی که نیتروژن و گوگرد با رطوبت ابرها مخلوط می شوند، اسیدهایی تشکیل می دهند که زمانی که به صورت باران یا برف  می بارند.

به دلیل برخی ویژگی های خاص مصالح سنگی نسبت به سایر مصالح ساختمانی این مصالح از دیرباز یکی از پرکاربردترین مصالح مورد استفاده انسان از بدو شروع زندگی بشر روی این کره خاکی بوده است امروزه یکی ازک اربردی های عمده مصالح سنگی استفاده از آنها به صورت سنگ های ساختمانی در قسمت های مختلف ساختمان می باشد. سنگ های آهنگی تراورتن سنگ های گرانیتی و سنگ های مرمریت از پرکاربردترین سنگ های ساختمانی مورد استفاده در معماری و نمای ساختمان ها طی سال های اخیر در کشورمان محسوب می شوند. توسعه جمعیت شهری و ف قدان اقدامات لازم جهت پایش و کنترل آلودگی هوا در شهر های بزرگ از یک سو و وجود منابع متعدد آلاینده از قبیل خودروها، صنایع مختلف، وسایل گرمایشی و فعالیت های ساختمانی و تجاری از سوی دیگر افزایش آلاینده های هوا را در این شهر هاه به دنبال داشته است تا جایی که در چند سال اخیر برخی از کلان شهر های کشورمان همچون تهران بعضا با مشکل باران های اسیدی نیز مواجه هستند. آلاینده های هوا در محیط های شهری عمدتا به دو صورت باران های اسیدی تر و مشک بر سطوح سنگ های به کار رفته در نمای ساختمان ها اثر گذاشته و موجب کاهش زیبایی، کارایی و دوام آنها در گذر زمان می شوند به دلیل ویژگی های کانی شناسی، فیزیکی و مکانیکی متفاوت سنگ های ساختمانی مورد استفاده در نمای ساختمان ها میزان آسیب پذیری آنها در برابر عوامل مخرب مختلف مانند باران های اسیدی متفاوت می باشد.

باران‌های اسیدی آسیب‌های ویران‌کننده و غیرقابل جبرانی بر بناهای تاریخی و گنجینه‌های فرهنگی وارد می‌سازند و میراث فرهنگی ملت‌ها تحلیل را می‌برند.باران اسیدی رویه‌های سنگی ساختمان‌ها، پل‌ها، سدها و... توسط باران اسیدی، ساییده و نابود می‌شوند.
ساختمان‌های مشهوری مانند پارتنون در آتن، مجسمه آزادی در نیویورک، کلیسای سن پول در لندن، تاج محل در هندوستان، بنای ترایان در رم و کلیسای قدیمی کلن در شهر کلن آلمان به وسیله باران اسیدی مورد حمله قرار گرفته‌اند و رویه آن‌ها در اثر سایش شیمیایی، تغییر شکل یافته است.

رویه این ساختمان‌ها معمولاً از سنگ‌های آهک‌دار است. غبار و باران اسیدی وقتی بر چنین ساختمان‌هایی فرو می‌نشیند با کانی‌های سنگ‌ها فعل و انفعالات شیمیایی انجام داده و آن‌ها را به ماده پودر مانندی تبدیل می‌کند. به دلیل همین واکنش‌هاست که از ضخامت مجسمه مرمری آبراهام لینکلن در واشنگتن طی ۸۰ سال، بیش از ۸ میلی‌متر کاسته شده است. به جز رویه این ساختمان‌ها و بناها که در معرض سایش قرار می‌گیرند، شیشه‌های رنگی آن‌ها نیز از آسیب در امان نیستند.

روش پیشگیری: استفاده از پوشش ضدآب و ضد اسید دائمی نانو کسری، علاوه بر اینکه به هیچ عنوان تغییری در ظاهر و زیبایی مصالح سنگی ایجاد نمیکند، بلکه با ایجاد پوشش دائمی و سیستم نفوذی - واکنشی خود مانند سپری مقاوم در برابر نفوذ آب و تاثیرات مخرب باران اسیدی عمل می کند.

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید
شرکت نانو کسری
[تهران]
  • نوع فعالیت: تولید کننده، وارد کننده، عمده فروش، خرده فروش
  • خدمات/محصولات : نانو ضدشوره آجر نما، پوشش ضدشوره آجر، پوشش ضد کثیفی نما، نانو مواد خود تمیز شونده، ضدآب کننده آجر، ضدآب کننده بتن، ضدآب کننده سنگ، ضدآب کننده گچ، نانو آب گریز کننده، نمای خود تمیز شونده، نانوی جایگزین رزین، محلول ضدآب کننده
  • نوع مالکیت: شرکت با مسئولیت محدود
  • تلفن: 021-33771778، 021-33771779، 0912-6789287