فیلتر نویزگیر اینورتر

نویز فیلترها یا فیلترهای نویز گیر ( Noise Filter)  :

از نویز فیلتر جهت کاهش هارمونیک های جریان تولیدی در ورودی اینورتر توسط مدار یکسو ساز استفاده می شود. از مزایای استفاده از راکتور ورودی کاهش هارمونیکهای بالا و بهبود اعوجاج در خطوط برق و از بین بردن موجهای پالس در ورودی اینورتر و حفاظت از ورودی اینورتر را می تان نام برد. در نویز فیلتر به اندازه 2% الی 4% افت ولتاژ وجود دارد که اگر افت ولتاژ بیشتر از این مقدار باشد باعث کاهش گشتاور می شود.
در الکترونیک ، نویز فیلتر یک عنصر القایی است که برای مسدود کردن جریان با فرکانس AC در هنگام عبور جریان DC در یک مدار الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. چوک معمولا از یک سیم پیچ عایق که بر روی یک هسته مغناطیسی پیچیده شده است تشکیل می شود. برخی از انواع نویز فیلتر دارای یک مهره ی دایره شکل از جنس اکسید آهن می باشند. مقاومت ظاهری نویز فیلتر همراه با فرکانس افزایش می یابد. در هنگام مقاومت الکتریکی پایین ، هر دو فرکانس AC و DCاز آن عبور می کنند اما این توانایی را نیز دارند که عبور فرکانس AC را محدود نمایند. در حقیقت عبارت نویز فیلتر یا مسدود کننده هنگامی استقاده می شود که یک واسطه القایی برای مسدود کردن یا تجزیه فرکانس های بالاتر استفاده می گردد.
نویز فیلتر سه فاز برای فیلترینگ هارمونیک در بانکهای خازنی جهت جلوگیری از رزونانس و ترکیدگی خازن ها مورد استفاده قرار می گیرد

فیلترهای سینوسی از نوع فیلترهای پایین گذر هستند که در خروجی اینورتر قرار گرفته و باعث خنثی شدن مولفه فرکانس سوئیچینگ درایو و صاف شدن شکل موج خروجی اینورتر میگردند. به عبارت دیگر شکل موج ولتاژ خروجی اینورتر را سینوسی می کنند.

این کار باعث کاهش فشار بار بر ایق بندی سیم پیچ موتور، کاهش جراین گردابی در موتور و کاهش پارازیت صوتی موتور می شود. همچنین سینوسی شدن خروجی اینورتر، باعث افزایش طول کابل خروجی اینورتر به موتور میگردد، اما باید توجه داشت که فیلتر سینوسی باعث کاهش جریان نشتی نمی شود. بنابراین نمی توان انتظار داشت این فیلتر باعث نا محدود شدن طول کابل موتور گردد.

فیلتر سینوسی از انتقال پارازیتهای پالسی اینورتر به موتورهای پایین دستی جلوگیری می کند. بعنوان مثال این پارازیت ها می توانند در امتداد کابل موتور (بخصوص کابل های شیلددار) باعث تشکیل ظرفیتهای خازنی شده که نتیجه آن، ایجاد جریان های حلقه بسته با نوسانات شدید از طریق بلبرینگ های موتور است.

با حذف این پارازیت ها، تلفات جریان های گردابی در موتور بشدت کاهش یافته، خرابی موتور کم شده و طول عمر موتور افزایش می یابد. بعلاوه به حداقل رسیدن جریان های گردابی، باعث کاهش خطر جرقه زدن در بلبرینگ موتور و نهایتا افزایش عمر موتور می شود.

همچنین ولتاژ سینوسی، تلفات حرارتی ایجاد شده از پسماند مغناطیسی در موتور را کاهش می دهد.
کاهش حرارت باعث افزایش طول عمر عایق کاری سیم پیچ و در نتیجه افزایش طول عمر موتور می گردد.
نتیجه آخر آنکه فیلتر سینوسی با اعمال حفاظتهای فوق، باعث افازیش طول عمر موتور گشته و هزینه های سرویس و نگهداری و حتی جایگزینی احتمالی را کاهش می دهد.

 

 

 

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید
شرکت توان کنترل - کاملترین مرکز واردات , فروش و خدمات پس از فروش محصولات صنعتی و اتوماسیون صنعتی
[تهران]
  • نوع فعالیت: عمده فروش، خرده فروش، خدمات
  • خدمات/محصولات : فروش دلتا، فروش اینورتر، فروش سافت استارتر، فروش الکتروموتور، فروش درایو، اینورتر دلتا، اینورتر ال اس، اینورتر اینوت، اینورتر اینوت، پی ال سی فتک، اچ ام آی دلتا، الکتروموتور سه فاز، اتوماسیون صنعتی، فاتک، اینورتر، تعمیرات اینورتر
  • نوع مالکیت: جواز کسب (مغازه)
  • تلفن: 021-77915532