خلأ و پمپ های وکیوم خلأ

خلأ و پمپ وکیوم :

وكیوم یا خلاء به فضايي تلقی میشود كه بدون هرگونه ماده باشد . در این فضا ذرات هوا كه دلیل بوجود آمدن فشار می باشند نیز وجود ندارند.
برای بوجود آوردن خلأ یا وكيوم تعریف فوق یک تعریف ایده آل گرایانه مي باشد که فشار صفر مطلق در اين تعریف برای فضا تعريف مي شود.  در عمل رسيدن به چنين سطحی امكان پذير نمیباشد و در ایجاد خلأ معمولا خلأ یا وکیوم نسبی مورد بحث میباشد.
پمپ وکیوم  یا پمپ خلأ وسیله ایست که با تخلیه ی هوا از یک فضای مشخص غیر قابل نفوذ ، فشار منفی یا خلأ به طور نسبی به وجود می آورد.
برای اولین بار این وسیله به دست دانشمند آلمانی گریکه در سال ۱۶۵۰ میلادی ابداع گردید که پس از آن انواع مختلفی برای کاربردهای گوناگون طراحی و بهره برداری شده است.

پمپ‌های وکیوم یا خلأ ، با محفظه ها و روش های گوناگون می توانند انواع مختلفی را داشته باشند. گاهی برای انجام هدفی خاص لازم به استفاده بیش از یک پمپ میباشد که این پمپ‌ها به صورت سری یا موازی میتوانند استفاده شوند.
به وسیله ی یک پمپ جابجایی مثبت میتوان با انتقال گازها از دهانه ی ورودی به دهانه ی خروجی یا اگزوز خلأ تقریبی بوجود آورد و به دلیل محدودیت های مکانیکی این مدل نمیتوان به حد خیلی بالایی از بهره وری در این مدل رسید که برای رسیدن به خلأ های بالاتر میتوان از پمپ های بیشتر به صورت سری به منظور بهره وری بالاتر استفاده نمود.

در کل رسیدن به خلأ های خیلی بالا به دلیل واکنش مواد نسبت به این فضا کار بسیار دشواری است زیرا تبخیر، جذب سطحی (آزاد شدن گازهای از پیش جذب شده) و دیگر علت‌ها خلأ بوجود آمده را پر کرده و در برابر رسیدن به میزان خلأ بالا مقاومت کرده و جلوگیری میکند.
غالبا سطوحی که با خلأ در ارتباط هستند میبایست از مواد از پیش گرمادیده تهیه شود تا در برابر عوامل بازدارنده ی ایجاد خلأ مقاومت بیشتری از خود نشان دهند.


به طور کلی پمپ وکیوم به دو مدل کلی تقسیم میشود:

1) در این نوع پمپ ها , میزان گازی كه از حجم مشخص تخلیه میشود ، با متراکم سازی در چند مرحله ، پمپاژ میشود و به محیط اتمسفر، منتقل میشود. ذرات گاز توسط جابجایی مکتنیکی یا انتقال ضربه ای منتقل می شوند.

2) در پمپ های وکیوم دیگر ، میزان حجم گازی که میخواهیم تخلیه کنیم ، فشرده شده و یا به طریقی (مثلاً شیمیایی) به سطح یك جامد مقید میگردد ، در این صورت این سطح , خودش قسمتی از مرز حجم مورد نظر را تشكیل میدهد.


انواع پمپ های وکیوم  :


1- پمپ وکیوم رینگ مایع و یا آب در گردش :

پمپ های وکیوم آب در گردش جهت فشار بخار زیاد ویا متوسط کاربرد دارد. سیال مایع که وظیفه ی درزگیری را  به عهده دارد و به اتفاق خلا عملیاتی به کار گرفته می شود. خلا اغلب بوسیله ی روغن ، یا سایر سیالات با فشار کم قابل دستیابی میباشد. با توجه به این که در این مدل پمپ , بوسیله سیالی مایع هماهنگ با پروسه بخار و گاز درزگیری شده ، بسیار مناسب است. لازم به ذکراست که این مدل پمپ ها در طبقه ی پمپ های با قیمت بالا قرار می گیرد و با توجه به عملکرد ساده ی آن ، اطمینان بالایی را دارا میباشد.
پمپ های وکیوم آب در گردش کاربرد در صنایع سنگین دارد به همین علت به آنها پمپ های وکیوم  heavy duty  ( سنگین کار)  نیز گفته می شود و در صنایع سبک و سنگین مورد استفاده قرار می گیرد، دائم کار بودن و طول عمر بالا هم از ویژگیهای بارز آنها میباشد.

2- پمپ وکیوم روتاری:

یک مدل آنها مدل با پرده ی دوار میباشد که این مدل پمپ ها نیز( وکیوم روتاری با پرده دوار) دارای درزگیر از جنس روغن میباشند و برای خارج کردن گازهای خنثی خشک و تمیز استفاده می شوند. این پمپ ها اکثرا" هوا – سرد ، هدایت - مستقیم هزار و  با دور750 هستند که فضای کمتری را نیز اشغال می کنند. با در نظر گرفتن کلاس این نوع پمپ ها و کاربرد های آن دارای قیمت متوسط میباشند.

مدل دیگر با پیستون دوار میباشد (وکیوم روتاری با پیستون دوار) پمپ های وکیوم پیستون دوار از پمپ های صنعتی جهت کاربردهای سنگین صنعتی میباشند . این پمپ ها  در مواقعی که آلودگی بالا است و باید توسط پمپ این میزان آلودگی تحمل شود به کار گرفته میشود. قابلیت اطمینان خوبی دارد  و قیمت نسبتا بالایی دارد که نشان دهنده ی کارکرد خوب این نوع پمپ است.

3- پمپ وکیوم خشک:

پمپ های وکیوم خشک (dry) ماشین هایی میباشند که بدون نیاز به مایع یا روغن درزگیر، گازها را فشرده و پمپاژ می کنند. این پمپ ها در شرایط به شدت خورنده که دیگر پمپ ها قابل استفاده نیستند، مورد استفاده قرا میگیرند. در ساختمان این پمپ، مارپیچ به کار رفته است.
پمپ های وکیوم خشک جز صنایع سبک بوده و در مصارف سبک همچون یونیت های دندان پزشکی، اتوکلاو های کوچک و صنایع سبک مورد استفاده قرار می گیرند.

4- پمپ وکیوم روغنی :

پمپ های وکیوم روغنی، جز پمپ های با رده ی متوسط بوده  و برای صنایع متوسط استفاده میشود ، مانند انواع چیلرهای جذبی یا کمپرسی و صنایع نیازمند وکیوم پایین
پمپ وکیوم روغنی با چرخش الکترو موتور و حرکت دورانی روتور در درون سیلندر و ایجاد یک نیروی پایدار گریز از مرکز تیغه ای روتور عملیات مکندگی را ایجاد میکنند. عملیات گردشی در پمپ جهت روغنکاری قطعات و خنک کردن آنها عمل میکند و مصرف روغن تنها بصورت تعویض روغن پمپ وکیوم روغنی میباشد. پمپ وکیوم روغنی حدودا یک چهارم پمپ وکیوم آب در گردش مصرف برق دارد. قدرت خلاء نهایی پمپ های وکیوم روغنی نیز از پمپ های وکیوم آب در گردش نیز بیشتر است.
با تمام این اوصاف بعضی از صنایع با توجه به نوع کاربری خود شاید ملزم به استفاده از پمپ خلاء یا پمپ وکیوم آب در گردش میباشد.

شرکت توان کنترل - کاملترین مرکز واردات , فروش و خدمات پس از فروش محصولات صنعتی و اتوماسیون صنعتی
[تهران]
  • نوع فعالیت: عمده فروش، خرده فروش، خدمات
  • خدمات/محصولات : فروش دلتا، فروش اینورتر، فروش سافت استارتر، فروش الکتروموتور، فروش درایو، اینورتر دلتا، اینورتر ال اس، اینورتر اینوت، اینورتر اینوت، پی ال سی فتک، اچ ام آی دلتا، الکتروموتور سه فاز، اتوماسیون صنعتی، فاتک، اینورتر، تعمیرات اینورتر
  • نوع مالکیت: جواز کسب (مغازه)
  • تلفن: 021-77915532