پرسش و پاسخ

آیا دوربین مخفی همان دوربین لنز سوزنی است؟

در مجموعه محصولات دوربین های مداربسته ، انواع و اقسام دوربین ها ، در سایز ها و ابعاد مختلف ساخته شده است .

دوربین مداربسته صنعتی – نیمه صنعتی
دوربین مداربسته دام – اسپید دام
دوربین مداربسته لنز سوزنی – مخفی
دوربین مداربسته با لنز زوم و….

خیلی از کسانی که دوربین مداربسته نصب میکنند ،تمایل دارند تا اطرافیان متوجه نصب دوربین مداربسته شوند و کسانی که قصد سرقت یا مزاحمت دارند ، از آن محل صرفه نظر کنند و سرقت یا خطایی انجام نشود.حتی از برچسب ها و نوشته هایی در فروشگاه خود برای این منظور استفاده میکنند . تا سارقین احتمالی فورا بادیدن آن برچسب یا نوشته متوجه یک سیستم نظارت تصویری شوند .

در حالی که بسیاری از افرادی که دوربین مداربسته خریداری میکنند ، تمایل دارند که دوربین به صورت کاملا مخفی نصب شود و افراد مزاحم بدون اینکه متوجه شوند در آن محل دوربین مداربسته نصب است ، دست به کار خطایی بزنند و تصویر آنها ذخیره گردد.

حال باید ببینیم که دوربین لنز سوزنی یا Pin hol چه اندازه ای است و کجا می توان آنرا مخفی نمود .
دوربین های لنز سوزنی از سایز یک سانتیمتر مربع تا حدود ۴ سانتیمتر مربع در بازار یافت می شوند . بنا بر این به راحتی می توان یک دوربین مداربسته لنز سوزنی را در کانال کولر ، قاب عکس ، ساعت و… جا سازی نمود .

چند سالی است که تولید کنندگان دست به ابتکار جالبی زده اند و در وسایلی مانند چراغ های سقفی ، سنسور های اعلام حریق ، سنسور های دزدگیر اماکن ، خودکار ، عینک ، جا سوئیچی ،ساعت رومیزی ، ساعت مچی ، ریموت کنترل، کلاه، گیره لباس ، فندک ،کراوات ،انواع لوازم دکوری مانند مجسمه ها و وسایل اداری رومیزی و … دوربین های سوزنی بسیار کوچکی جاسازی نموده اند و میتوان حتی از این دوربین های مداربسته به صورت سیار استفاده کرد .زیرا در خودکار ها باطری و رم نیز برای ذخیره سازی وجود دارد .
بنا بر این اگر قصد تهیه و نصب دوربین مداربسته مخفی برای حفاظت اموال فروشگاهتان را داشتید ، بدانید که دوربین مخفی همان دوربین لنز سوزنی نیست .
شما میتوانید تعدادی دوربین لنز سوزنی با قیمت مناسب ، تهیه و نصب نمایید در حالی که مخفی نباشد و در جسمی جا سازی نشده باشد و یا از طرفی میتوانید تعداد دوربین مخفی و لنز سوزنی خریداری نمایید و خودتان آنها را در وسایل فروشگاهتان جاسازی نمایید و یا از ابتدا دوربین هایی مخفی شده در لوازمی مانند ساعت ، مجسمه و … را خریداری نمایید.

مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی شرکت پاسارگاد

[بالا]
آیا می توان از سرقت دوربین جلوگیری کرد؟

شاید به نظر شما کسی این ریسک را نکند تا دوربینی که در حال تصویر برداری است را سرقت نماید اما جالب است بدانید در سال گذشته پلیس سارقی را دستگیر کرد که به سرقت دوربین های نصب شده در خیابانها می پرداخت.
آیا می توان از سرقت دوربین مداربسته جلوگیری کرد؟

طراحی اولیه صحیح پلن، میتواند در عدم سرقت دوربین های مداربسته بسیار موثر باشد، اگر دوربین ها نسبت به یکدیگر همپوشانی داشته باشند ، یعنی هر دوربین بجز اینکه تصویر فضای تعریف شده را نمایش میدهد ، در گوشه ای از تصویر ، دوربین مداربسته دیگر را نمایش دهد تا اگر کسی قصد دستکاری دوربین را داشت ، تصویر شخص را به اپراتور نمایش دهد و در دی وی آر ذخیره نماید .

اما در بعضی موارد باید کمی بیشتر از دوربین ها محافظت کرد.
برای اینکار راه های گوناگونی وجود دارد .

۱- میتوان از سنسورهای لرزشی در داخل کاور های دوربین مداربسته استفاده کرد و سنسور را به یک سیستم حفاظتی و آژیر متصل نمود .

۲- میتوان ازمیکرو سوئیچ های مخصوص در زیر پایه دوربین و کاور دوربین مداربسته استفاده نمود و به محض باز شدن درب کاور و یا شل کردن پیچ پایه دوربین آزیر به صدا در خواهد آمد .

۳- میتوان از مدار لوپ در داخل پایه و کاور استفاده نمود تا در صورت قطعی سیم لوپ آلارم زده شود .

۴- استفاده از سنسور مایکرو ویو
این سنسور به گونه ای عمل میکند که به محض نزدیک شدن سارق آلارم میدهد .
فاصله شخص قابل تنظیم است . مثلا میتوان کاری کرد که از فاصله دو یا یک متری اگر کسی به آن نزدیک شود آزیر به صدا درآید.
چندین راه دیگر نیز وجود دارد مانند استفاده از چشم های الکترونیک در موارد خاص و … اما میتوانیدبجای اینکه یکی از ۴ روش بالا را استفاده نمایید ، از دوربین های مداربسته جدیدی استفاده نمایید که در آن پیشبینی های لازم برای سرقت شده است و به محض دستکاری به سارق اخطار میدهد .

در واقع شما برای محافظت از آن نیاز به یک سیتم حفاظتی ندارید ، و داخل آن از سنسورهای مختلفی استفاده شده است که در صورت دستکاری ، اخطار می دهد.

مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی شرکت پاسارگاد

[بالا]
برای کپی تصاویر دوربین مداربسته چه راه هایی وجود دارد؟

همانطور که قبلا گفتیم ، تصاویر دوربین های مداربسته برای اینکه همزمان نمایش در یک مانیتور نمایش داده شوند و همچنین دخیره شوند ، به یک دی وی آر استند الون یا کارت دی وی آر به همراه یک کامپیوتر یا لپ تاپ نیاز داشتند .
برای ذخیره سازی تصویر چه روشی مناسب تر است؟پس از اینکه تصاویر روی هارد سیستم دخیره شد ، سه روش برای بازبینی تصاویر دوریین های مداربسته وجود دارد.

روش اول این است که در کامپیوتری که در آن کارت دی وی آر نصب است و یا در همان دی وی آر استند الون ، تاریخ و ساعت و شماره دوربینی را که تصویر آن را نیاز داریم ، جستجو کنیم و پس از اینکه سیستم آنرا پیدا کرد ، فیلم مورد نطر را مشاهده کنیم.

روش دوم کپی تصاویر و فایل های مورد نظر روی فلش مموری یا هارد های اکسترنال است .
پس از کچی فایل مورد نظر میتوانید آنرا در محیطی دیگر در یک لپ تا یا کامپیوتر و یا دی وی دی پلیر مشاهده نمایید.
البته فرمت فایل مورد نطر بسیار مهم است .

اگر شما بخواهید آنرا در دی وی دی پلیر های خانگی مشاهده کنید ، باید به فرمتی تصاویر را تبدیل نمایید که دی وی دی پلیر شما قابلیت نمایش آن فرمت را داشته باشد .

روش سوم رایت تصاویر و فیلم های انتخاب شده روی دی وی دی است . در این حالت به حجم دی وی دی دقت نمایید تا مجموعه فیلمی که میخواهید کپی و رایت نمایید با دی وی دی خام شما یکی باشد .

خیلی از افرادی که سیستم های دخیر ساز دوربین مداربسته دارند ، تمایل به دخیره سازی مثلا ۳۰ یا ۶۰ روز کلیه تصاویر را دارند. باید بدانید که معمولا برای هر ۴ تصویر یک ترابایت هارد در نظر میگیریم تا بتوانیم در حدود ۱۰۰ روز ذخیره سازی داشته باشیم.

لبته تنظیمات سایز تصویر و کیفیت دخیره سازی ، تعداد فریم در هر ثانیه و مقدار موشن یا حرکت هم در مقدار هارد اشغال شده برای دخیره سازی تاثیر زیادی دارد .
بنابراین اگر بخواهید کلیه تصاویر یک ماه فقط یک دوربین را روی DVD ذخیره نمایید ، شاید حدود ۲۰ عدد دی وی دی نیاز داشته باشید .

مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی شرکت پاسارگاد

[بالا]
ماسک کردن تصویر دوربین مداربسته چیست؟ Mask

در بسیاری از تصاویر دوربین های مداربسته که ما در دی وی آر و یا ان وی آر ذخیره میکنیم، جسم متحرکی وجود دارد که بیجهت موشن ایجاد میکند ولی ما نیاز به تصویر آن نداریم.
با چند مثال ، این مساله ، برای شما روشن تر خواهد شد.
فرض کنید می خواهید رفت و آمد پیاده روی جلوی فروشگاه خود را در دوربین مداربسته ذخیره نمایید.
جلوی فروشگاه شما درختی است که با وزش باد دائما حرکت میکند و باعث تحریک سیستم موشن دوربین مداربسته می شود.

اگر دی وی آر را در حالت ذخیره سازی بر اثر حرکت قرار دهید ، با توجه به حرکت این درخت ، تصویر دائما دارای موشن بوده و هارد دائم در حال پر شدن است.

یا مثلا در نظر بگیرید که داخل کارگاه خود از یک پنکه یا هواکش استفاده میکنید ، این پنکه در حالت گردان قراردارد و موشن ایجاد میکند و باعث تحریک قسمت ذخیره سازی دوربین میگردد.
مثال آخر فرض کنید در یک فروشگاه کوچک دوربین مداربسته نصب است و قسمتی از تصویر دوربین مداربسته که در کانیتور مشاهده می شود ، ساعتی را نمایش میدهد. این ساعت چه آنالوگ و چه دیجیتال ، موشن ایجاد میکند و باعث پر شدن بی مورد هارد میشود.

با ماسک کردن قسمت های مختلف تصویر میتوانیم به دی وی آر نشان دهیم که حرکت بعضی از قسمت های تصویر برای ما اهمیتی ندارد و در واقع اگر یک یا چند قسمت تصویر حرکتی کرد ، هیچگونه ذخیره سازی انجام نشود .
روش انجام:
با موس سیستم قسمت های مختلف تصویر را نقطه گذاری میکنیم و نقاط را به هم متصل میکنیم.
در آن تصویر ، اگر دوربین مداربسته حرکتی را مشاهده نماید -بجز نقاط کسر شده – ذخیره
سازی را انجام خواهد داد .

پس از نصب و راه اندازی و تنظیم زاویه دید دوربین ها ، باید تصاویر را تک به تک بررسی نماییم و قسمت هایی از دوربین مداربسته را که حرکت آنها برای ما بی ارزش است را حذف نماییم .

مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی شرکت پاسارگاد

[بالا]
فرق DVR با NVR چیست؟

دوربین های مداربسته به دو دسته اصلی تقسیم میشوند . دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته دیجیتال

از لحاظ سیم کشی ، دوربین های مداربسته آنالوگ با کابل کواکسیال به یک ذخیره ساز به نام دی وی آر

Digital Video Recorder متصل میشوند. دو سر سیم با کانکتور هایی به نام بی ان سی ، کابل را به دوربین و دی وی آر متصل میکند.

دوربین های مداربسته دیجیتال IP Camera که نسبت به آنالوگ ، از تکنولوژی جدید تری برخوردار است ، با کابل شبکه Cat6 به ذخیره ساز خود متصل می شوند .
همانطورر که میدانید ارتباط کابل های شبکه با پورت و یا جک های RJ45 است.

ممکن است ان وی آر NVR فقط یک نرم افزار باشد که روی کامپیوتر راه اندازی می شود . برای توضیح بیشتر ، در قسمت های دیگر سایت عنوان شد که برای دوربین های آنالوگ ، باید یک دستگاه دی وی آر استند الون خریداری میکردیم و یا یک کارت دی وی آر را در مادر برد یک کامپیوتر قرار میدادیم و سپس نسبت به نصب نرم افزار اقدام میکردیم.

اما در Network Video Recorder یا همان ان وی آر ، قضیه کمی راحت تر شده است.
شما یک یا چند دوربین دیجیتال تهیه میکنید و کمپانی سازنده نرم افزار دوربین را به شما تحویل میدهد .
در حالتی که یک عدد دوربین مداربسته داشته باشید براحتی میتوانید کابل آنرا به پورت شبکه کامپیوتر خود متصل نمایید و با استفاده از همان نرم افزار رایگان، کامپیوتر خود را تبدیل به یک ان وی آر نمایید.

اگر تعداد دوربین های شما بیش از یک عدد باشد ، می توانید با استفاده از هاب های ۴ ، ۸ یا ۱۶ پورت و حتی بیشتر ، کلیه کابل های Cat 6 که از پشت دوربین های مداربسته آمده است را به هاب متصل نمایید و سپس یک کابل از هاب به کامپیوتر متصل نمایید. در این حالت بهتر است از نرم افزار های حرفه ای برای مشاهده و ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته دیجیتال استفاده نمایید .

هر دوربین مداربسته دیجیتال یک آی پی آدرس IP Address دارد . که با استفاده نرم افزار ان وی آر ، می توانید پس از نام گذاری و شماره گذاری تصاویر ، ۱۶ تصویر همزمان را در مانیتور مشاهده نمایید.

[بالا]
دوربین های مداربسته چگونه در مانیتور نمایش داده میشوند؟

معمولا ۱۶ تصویردوربین مداربسته در یک مانیتور همزمان نمایش داده میشوند. در حالت تنطیمات کارخانه ای ، کلیه تصاویردوربین های مداربسته یک اندازه دیده می شوند.
تصاویردوربین مداربسته در مانیتور چگونه نمایش داده میشوند؟

مانیتور دوربین مداربسته

حال این سوال پیش می آید که اگر تصویر یا تصاویری بین ۱۶ تصویر از اهمیت بیشتری برخوردار باشد ، باید چه کار کرد؟

تمام دی وی آر های استند الون و همچنین کارت های دی وی آر دارای نرم افزار هایی هستند که امکان چندین مدل نمایش را به شما میدهند .

مثلا یک تصویر بزرگ و بقیه تصاویر کوچک – دو تصویر بزرگ و بقیه تصاویر هم اندازه هم و…

اگر تصویر خاصی برای شما اهمیت دارد میتوانید برای چند دقیقه آنرا بزرگ نمایید و به صورت تک تصویر ملاحظه نمایید.

در این حالت ۱۵ تصویر دیگر که نمایش داده نمیشوند ، ذخیره شده و بعدا می توانید انها را ملاحظه نمایید.

یکی دیگر از ویژگی های سیستم این است که میتوانید آنرا در حالت سوئیچر قرار دهید .یعنی هر تصویردوربین به صورت تمام صفحه و تکی به مدت چند ثانیه نمایش داده شود و سپس تصویر بعدی و این کار به صورت دایره وار انجام میشود.

یعنی تا زمانی که شما متوقفش نکنید مجددا” پس از اینکه به تصویر آخر رسید ، از تصویر اول مجدد شروع به نمایش میکند .

از دیگر قابلیت های دی وی آر ، نمایش تصویر در چند نقطه از سازمان و برای چند کاربر است.

مدیر مجموعه میتواند یک یا چند تا از تصاویر را برای مشاهده در اختیار کاربران دیگر قرار دهد.این کار توسط شبکه کامپیوتر انجام می شود .

جالب اینجاست که مهم نیستکاربر دیگر مجموعه در کجای دنیا باشد ، فقط لازم است به شبکه جهانی و شبکه داخلی آن سازمان دسترسی داشته باشد.

پس از نصب نرم افزار دی وی آر روی سیستم کاربر، با وارد کردن نام و رمز میتواند تصاویردوربین مداربسته را مشاهده نماید .

اگر در مکانی شبکه کامپیوتری وجود نداشته باشد از راه های دیگری نیز می توان استفاده نمود.اکثر دی وی آر ها خروجی AV نیز برای تصویر در نظر گرفته اند. میتوان آنرا به یک تلویزیون حتی متصل نمود و تصاویر را در اتاق دیگری که دور از مانیتور اصلی است مشاهده نمود.مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی شرکت پاسارگاد

[بالا]
پس از پر شدن هارد DVR ،ذخیره سازی تصویر انجام میشود؟

در قسمت های قبلی توضیح دادیم که با توجه به تعداد دوربین های مداربسته، کیفیت آنها، ثابت یا چرخشی بودن دوربین ها ، ساعات استفاده از سیستم ، سایز تصویر، تعداد فریم ها در ثانیه و … نسبت به تهیه هارد سیستم مداربسته اقدام میکنیم .
پس از پر شدن هاردDVR ذخیره سازی تصویر انجام میشود؟اما روزی هارد سیستم هر مقدار هم که انتخاب شود ، یک – دو – چهار- هشت ترا بایت ، به هر حال پر خواهد شد.

در تنطیمات دی وی آر ، منویی وجود دارد که میتوان تعیین کرد تا روی کدام هار ها ذخیره سازی انجام گیرد و تا چند روز برای ما ذخیره سازی نگهداری شود و پس از آن دور ریخته شود.

اگر تنطیمات ذخیره سازی روی حالت حداکثر باشد، یعنی محدودیتی برای سیستم تعیین نکنیم وپس از مثلا ۹۰ روز هارد پر شود ، روز نود و یکم ذخیره سازی اتوماتیک انجام میشود و تصاویر جدید جایگزین تصاویر روز اول می شود و به همین ترتیب روز نود و دوم جانشین روز دوم خواهد شد.

بنا براین همیشه ما ۹۰ روز ذخیره تصویر را در آرشیو خواهیم داشت .

البته پیشنهاد میکنیم که اگر تصویری برای شما خیلی مهم است از آن یک کپی بگیرید.زیرا هارد ها دارای یک عمر مفید ۳تا ۵ سال هستند و ممکن است عمر هارد در زمانی که برای شما بسیار با اهمیت است تمام شده و تصاویر مهم شما از دست برود.

البته راه حل های دیگری هم وجود دارد. یک راه بک آپ گیری از هارد اصلی در سرور است.با استفاده از پورت شبکه می توانید اطلاعات تصویر دوربین مداربسته را در ساعات خاصی از روز به صورت اتوماتیک روی هارد دیگری انتقال دهید و در صورتی که حادثه ای برای هارد اول پیشامد از آن استفاده کنید.

راه دیگر بک آپ گیری روی هارد دیگر در همان سیستم است. میتوانید یک هارد در سیستم خود به نحوی تعریف نمایید تا تصاویر دوربین مداربسته همزمان در دو هارد ذخیره شود تا در صورت آسیب احتمالی اولی ، بتوانید از دومی استفاده نمایید .

[بالا]
اخطار ویدئو لاست چیست؟

چه زمان هایی اخطار ویدئو لاست روی مانیتور ظاهر می شود و چگونه مشکل ویدئو لاست را برطرف کنیم؟
شما در حال تماشای قسمت های مختلف شرکت و یا کارخانه خود هستید .روی مانیتور ۱۶ تصویر همزمان دوربین مداربسته در حال نمایش است که یکدفعه یکی از تصاویر محو میشود و بجای آن کلمه Video Lost ظاهر می شود .
علت چیست؟
ویدئو لاست یا قطعی و عدم نمایش تصویر در مانیتور معمولا بک یکی از دلایل زیر به وجود می آید:
منبع تغذیه بیش از حد گرم شده است و یا عمر آن رو به اتمام است .
منبع تغذیه یا کابل برق دوربین قطع شده است.
فیش بی ان سی پشت دوربین از دوربین مداربسته آنالوگ قطع شده است.
فیش بی ان سی پشت دی وی آر از آن جدا شده است .
مغزی یا شیلد سیم کواکسیال از داخل بریده شده است .
سیم کواکسیال در بین مسیر دچار له شدگی و یا بریدگی و قطعی شده است.
دوربین مداربسته دچار مشکل و آسیب شده است .
لنز اتو آیریس دوربین مداربسته خراب شده است .
پورت آر ج ۴۵ شبکه از پشت دوربین مداربسته دیجیتال قطع شده است .
کابل شبکه ای که به دوربین مداربسته دیجیتال دچار قطعی یا اتصالی شده است .
در دوربین های دیجیتال ممکن است هاب شبکه خاموش شده باشد .
ممکن است خار پورت شکسته باشد و پورت RJ45 از هاب خارج شده باشد .
شما میتوانید با کنترل موارد بالا به عیب یابی بپردازید و مساله را حل نمایید ، در ضمن :
اگر بین راه از رابط بی ان سی ، تقویت کننده تصویر یا سه راهی استفاده کرده اید آنرا نیز چک کنید.

اگر مانیتور متصل به دی وی آر یا ان وی آر دوربین های مداربسته خاموش باشد ، چطور متوجه ویدئو لاست می شویم؟
در DVR-NVR ها ی پیشرفته ، سیستم هشدار قطع تصویر صوتی وجود دارد .ممکن است شما دور از مانیتور باشید و یا مانیتور خاموش باشد . در این حالت اگر تصویری قطع شود ، دستگاه ذخیره ساز دوربین مداربسته ، آلارمی را بصدا در می آورد تا کاربر متوجه قطع بودن تصویر شود .

مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی شرکت پاسارگاد

[بالا]
پی سی کارت یا دی وی آر کارت چیست؟

جهت ذخیره سازی تصویر دوربین مداربسته به روش های مختلفی میتوان عمل کرد . اما ممکن است راحت ترین روش ، که خرید یک دستگاه DVR برای دوربین های آنالوگ و یا NVR برای دوربین های دیجیتال است ، مقرون به صرفه نباشد .

اگر داخل یک دستگاه ذخیره ساز را باز کنید ، متوجه می شوید که از ترکیب یک کارت ذخیره ساز تصویر و یک کامپیوتر ساخته شده است.
البته سیستم عامل هایی که برای دی وی آر های استند الون در نظر گرفته شده ویندوز نبوده و شاید این عمده ترین تفاوت یک ذخیره ساز مجزا با ذخیره ساز هایی که به صورت کارت در کامپیوتر قرار میگیرد ، باشد ولی از لحاظ قطعات سخت افزاری ، تفاوت چندانی با هم ندارند.

بنا بر این اگر کامپیوتری دارید که در طول روز زیاد از آن استفاده نمیکنید و یا کلا” آنرا کنار گذاشته اید ، میتوانید با خرید یک کارت دی وی آر و قراردادن آن در مادر برد ، کامپیوتر خود را به یک < strong>دی وی آر تبدیل نمایید.
شاید در بعضی موارد کارائی یک کارت از یک دستگاه مستقل ذخیره ساز بیشتر نیز باشد.
از طرفی از لحاظ قیمت شاید نصف هزینه یک دی وی آر را بپردازید.
البته معمولا برای تعداد کانال های بالا این مساله قابل حس تر است. مثلا یک دستگاه ذخیره ساز ۱۶ کانال با کیفیت از حدود یک میلیون تومان شروع می شود و تا حدود دو میلیون تومان نیز در بازار یافت می شود .در حالی که برای خرید پی سی کارت های ۱۶ کانال تقریبا می توانید نیمی از این مبلغ را بپردازید.
البته برای کسانی که آشنایی زیادی با کامپیوتر ندارند و حوصله یادگیری کارکرد نرم افزار های جدید را ندارند ، باز هم همان دستگاه های مستقل را پیشنهاد میکنیم. به این علت که برای روشن کردن سیستم و یا راه اندازی اولیه براحتی و آسانی میتوان با دستگاه کار کرد ، همچنین برای ذخیره سازی فقط کافی است که کلید رکورد REC فشار داده شود .
یا مثلا برای بازبینی تصویر کافی است ۲ تا ۳ مرحله انجام شود و شبیه به ویدئو های خانگی فیلم جلو و یا به عقب برود و یا سرعت پخش آن تغییر کند .در صورتی که شاید کار با کارت هایی که در کامپیوتر قرار میگیرد کمی پیچیده به نظر برسد.

مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی شرکت پاسارگاد

[بالا]
دوربین مداربسته Indoor و Out door چیست ؟

دوربین های مداربسته ممکن است برای مشاهده فضاهای مسقف و داخل ساختمان ها استفاده شود و در برخی از مواقع بر حسب نیاز در فضای خارج محیطی و در مکانی رو باز نصب شود.

در بسیاری از پروژه هایی که دوربین را در محیط باز نصب می کنند ، از یک دوربین مداربسته داخل محیطی استفاده می شود و آن ئوربین داخل کاور های ضد آب قرار داده می شود .
همچنین برای دوربین های داخل محیطی از لنز های فیکس و روی دوربین مداربسته خارج محیطی لنز اتو آیریس نصب میشد.
امروزه بیشتر دوربین ها دارای کاور ضد آب بوده و به نحوی ساخته شده اند که هم قابلیت نصب در داخل محیط و هم در خارج محیط را دارند . همچنین اکثر دوربین ها با شدت نور های مختلف میتوانند تصویر ایده آل ارائه کنند .
البته دوربین هایی که جنس بدنه آنها در برابر آفتاب و گرمای زیاد ، باران و برف و رطوبت سرما ، ضربه احتمالی مقاوم تر است معمولا برای فضای باز مناسب تر است .
مقدار تحمل ضربه و رطوبت و آب یک دوربین را میتوانید با مطالعه کاتالوک آن متوجه شوید .
مثلا دوربین مداربسته IP66 – IP68 – IP69
قطع نشدن سیم نیز از اهمیت خاصی برخوردار است .
سیم دوربین های خارج محیطی باید محفوظ تر باشد و براحتی نتوان آنرا قطع کرد . معمولا نصاب باید سیم را از داخل محیط از جایی خارج کنند و بیرون ببرد که دقیقا همان جا پایه دوربین روی آن قرار بگیرد تا سیم دیده نشود و زیبایی کار بیشتر شود و همچنین در دسترس نباشد .
نوعی پایه دوربین تولید شده است که به صورت لوله ای بوده و سیم از داخل آن عبور می کند و همچنین از وسط قسمتی که به کاور متصل میشود ، سیم های دوربین وارد کاور می شود. برای پیاده رو ها و فضاهایی که احتمال قطع سیم وجود دارد این پایه ها پیشنهاد می شود .

معمولا برای دید بهتر دوربین ها در محیط های خارجی ،نور محوطه با چراغ های مختلف تامین می شود یا از دوربین های آی آر دار IR و یا دوربین مداربسته ای که CCD انها با تکنولوژِی ICR کار میکند و در نور کم میتواند تصویر مطلوبی ارائه دهد ، میتوان نصب نمود .

در بعضی از مناطق ایران ، گرما ، سرما و یا بارش بیش از حد است . برای این مناظق هم دوربین های مداربسته را می توان در کاور های فن دار و هیتر دار و برف پاک کن دار قرار داد .تا دوربین در شرایط استاندارد قرار بگیرد .
پایه های گردان دو جهته و چهار جهته (pan-pan.tilt) نیز در دو نوع آوت دور یا خارج محیطی و این دور یا داخل محیطی (OUT DOOR – INDOOR) در بازار یافت میشوند .
پایه های خارج محیطی به لحاظ ضد آب بودن کمی گرانتر می باشد .

مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی شرکت پاسارگاد

[بالا]
لنز دوربین مداربسته چگونه انتخاب و تنظیم می شود؟

مدل دوربین مداربسته، فاصله دوربین تا هدف ، نوسانات نور محیط ،نیاز به بزرگنمایی ، هزینه لنز و… همه این موارد می تواند در انتخاب یک لنز برای دوربین مداربسته موثر باشد .
این لنز میتواند FIX – Auto Iris – Motorize باشد .

همانطور که میدانید بعضی از دوربین ها با لنز و برخی دیگر بدون لنز در بازار عرضه می شوند .
در هر دو صورت باید با لنز ها آشنایی داشته باشیم تا پس از نصب دوربین مداربسته ، تصویر مورد نیاز را مشاهده نماییم.

مثلا ممکن است یک کارخانه یک نوع دوربین مداربسته با لنز های گوناگون ۴-۶-۸ میلیمتر ثابت و یا لنز های منوال ۸-۳٫۵ ، ۵۰-۵ ۶۰-۶ تولید کرده باشد .یا کارخانه ای دوربینی را بدون لنز به بازار عرضه میکند و شما با توجه به نیازتان ، لنز را انتخاب فرمایید.

هزینه لنز هایی که شماره یکسان دارند اما برند های متفاوتی هستند نیز بسیار متفاوت بوده و حتی تا ۴ برابر ممکن است بیشتر باشد .

اگر نیاز به مشاهده تصویر یک فضای کوچک ، مانند یک اتاق ۱۵ تا ۲۰ متری باشد بهتر است از لنز ۲٫۸ میلیمتر یا ۴ استفاده کنیم . زیرا نیاز به عمق دید زیادی نداریم و زاویه دید بالا در حدود ۱۰۰ درجه برای ما مهم است .
چنانچه نیاز داریم که تصویری را که در فاصله ۶۰ متری دوربین است را به خوبی مشاهده نماییم ، بهتر است از لنز ۵۰-۵ یا ۶۰-۶ میلیمتر استفاده نماییم.
پس متوجه شدید که هر چه شماره لنز بزرگتر باشد فواصل دورتر را بهتر نمایش می دهد و از طرفی زاویه دید آن کمتر می شود و برعکس هر چه شماره لنز کوچکتر می شود زاویه دید بیشتر و عمق دید کمتر خواهد شد.

اگر دوربین مداربسته به صورت خارج محیطی نصب شود با توجه به کم و زیاد شدن نور طبیعی در ساعت مختلف ، باید از لنز اتو آیریس استفاده نمایید. این لنز ها شدت نور ورودی دوربین را کنترل میکنند و اگر دوربین مداربسته ای را در محیز داخلی با نور ثابت استفاده میکنید، میتوانید از لنز های معمولی که به صورت دستی تنطیم می شوند ، استفاده نمایید .

چنانچه نیاز به بزرگنمایی تصویر دارید باید از لنز های موتور دار استفاده نمایید. این لنز ها می توانند تا ۱۵-۲۰-۲۵-۳۰ برابر تصویر را بزرگ کنند . این بزرگنمایی به صورت دیجیتال نبوده و در نتیجه از کیفیت تصویر کم نمیشود.

مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی شرکت پاسارگاد

[بالا]
تکنولوژی WDR چیست؟

اکثر تصادف هایی که در تونل های توحید و رسالت می شود ، در ورودی تونل اتفاق می افتد.
علت تصادفات چیست؟
کارشناسان اعلام کردند که مهمترین علت ، اختلاف نور محیط خارجی و داخلی تونل است . در یک روز آفتابی در خیابان قبل از ورود به تونل ۱۰۰۰۰۰ لوکس نور وجود دارد در حالی که در داخل تونل با توجه به چراغ های پروژکتوری که نصب شده است ، در حدود ۱۰۰ لوکس نور وجود دارد .بنا بر این یکدفعه چشم انسان باید با نور محیط داخل هماهنگ شود و چند ثانیه اول تصویر درستی دیده نشده و اتومبیل جلویی به صورت یک سیاهی نا مفهوم دیده می شود .
از طرفی زمانی هم که از تونل خارج می شویم به علت بزرگ شدن مردمک چشم ، یکی دو ثانیه ای طول می کشد تا چشم به نور محیط بیرون طونل عادت کند در این حالت هم بسیار خطرناک است و در هنگام خروج از تونل با توجه به تابش نور بیرون به ماشین هایی که از روبرو می آیند ، باز هم تصویر اتومبیل روبرویی با مشکل مشاهده می شود.
همین مشکل برای دوربین های مداربسته نیز پیش می آید .یعنی اگر دوربینی را در فضای سر بسته ای نصب نماییم و این دوربین رو به نور پنجره یا درب ورودی نصب شده باشد ، تصویر شخصی که از درب وارد می شود سیاه و غیر قابل تشخیص است اما تصویر محیط بیرون روشن و واضح است .
کارخانه های سازنده دوربین مداربسته ، با قراردادن دو عدد CCD داخل دوربین ، این مشکل را برطرف کرده اند .هر CCD وظیفه دارد بخشی از تصویر را اسکن نماید ، سپس پردازشگر دوربین مداربسته به صورت خودکار این دو تصویر را با هم ترکیب کرده و یک تصویر به ما نشان می دهد که مشکل سیاه شدن چهره در آن بر طرف شده است و از طرفی تصویر بیرون همانطور روشن و با کیفیت بالا نمایش داده می شود.
این تکنولوژی WDR نام دارد که مخفف Wide dynamic range است.

مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی شرکت پاسارگاد

[بالا]
PTZ = Pan-Tilt – Zoom چیست؟

کاربری که در حال تماشای تصویر دوربین های مداربسته در مانیتور روبروی خود است ، ناگهان یک مورد مشکوک ، نظرش را جلب میکند .
اما تصویر دوربین مداربسته این مورد مشکوک روی مانیتور در اندازه ۵ اینچ است و بسیار مشکل میتوان جزئیات را مشاهده کرد .
اپراتور فورا از مشاهده ۱۵ تصویر دیگر صرف نظر میکند و تصویر شانزدهم را به صورت تمام صفحه Full screen مشاهده میکند .اما باز هم موضوع مشکوک مفهوم و واضح نیست .
چگونه باید این مساله را حل کرد؟
در دوربین مداربسته آنالوگ و یا دیجیتال می توان تصویر زنده و یا ضبط شده را بزرگ کرد . البته در دوربین های آنالوگ بزرگنمایی همراه با پایین آمدن کیفیت است .اما مقدار بزرگنمایی ممکن است کافی نباشد و نیاز به مشاهده جزئیات بیشتری باشد .
برای حل این مشکل از لنز های زوم ZOOM می توان استفاده کرد .
این لنز ها بصورت مکانیکی به حرکت در می آیند و بدون افت کیفیت ، سوژه مورد نظر را تا ۳۰ یا ۴۰ برابر بزرگ نشان میدهند . معمولا در کنار لنز ها عددی در کنار حرف ایکس نوشته می شود .
و هر چه عدد بزرگتر باشد ، میزان بزرگنمایی بیشتر است .
اما باید این مساله را هم در نظر گرفت که لنز زوم فقط در یک راستا و یک خط حرکت میکند و تصاویر بزرگتر نمایش داده می شود . یعنی دقیقا به سمت مرکز تصویر حرکت میکند ، در حالی که ممکن است شما بخواهید گوشه تصویر را چندین برابر بزرگتر ببینید .
راه حل این مساله هم وجود دارد. پایه هایی گردانی وجود دارد که می تواند با استفاده از یک کنترلر PTZ در چهار جهت (۳۶۰ درجه افقی و ۱۸۰ درجه عمودی )حرکت کند این پایه ها PanTilt نام دارد و بصورت داخل و خارج محیطی ساخته شده اند .
بنابراین همزمان با بزرگ کردن تصویر با به حرکت در آوردن پایه ، می توان نقطه ی مورد نظر را بدون اینکه از کادر یا مانیتور خارج شود ، دقیق مشاهده کرد .
البته مدتی است که دیگر به ندرت از دوربین مداربسته + لنز زوم + پایه گردان چهار جهته + کاور + پایه ثابت برای اتصال پایه گردان به سقف یا دیوار استفاده میشود و بجای آن از دوربین مداربسته دام چرخشی Fast Domeیا Speed dome استفاده میشود .

مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی شرکت پاسارگاد

[بالا]
مالتی پلکسر چیست؟ Multiplexer

در گذشته نه چندان دور ،برای نمایش تصاویر چند دوربین مداربسته در یک مانیتور ، به طور همزمان ، از وسیله ای به نام کواد استفاده می شد.

کواد ها به صورت ۴ و ۸ کانال در بازار موجود بودند و معمولا در نوع ۸ کانال، در ابتدا ۴ تصویر همزمان نمایش داده می شد و بعد از چند ثانیه ، ۴ تصویر بعدی روی مانیتور ظاهر می شد . اگر در یک پروژه ، ۱۶ عدد دوربین مداربسته آنالوگ نصب می شد ،برای نمایش همزمان روی یک مانیتور ، از وسیله ای به نام مالتی پلکسر استفاده می شد.
در حال حاضر ، دی وی آر ها قابلیت نمایش همزمان ۱۶ تصویر ، روی یک مانیتور را دارند و ذخیره سازی هم همزمان انجام میگیرد ، اما آیا مالتی پلکسر ها از دور خارج شده اند و هیچ کارائی ندارند؟
با یک مثال جواب این سوال را متوجه خوهید شد . اگر در یک پروژه از ۴۰عدد دوربین مداربسته به همراه دو عدد ذخیره ساز ۱۶ کانال و یک عدد ۸ کانال استفاده شده باشد ، در حالت عادی برای نمایش تصویر دی وی آر ها، نیاز به ۳ عدد مانیتور داریم .
اما راه های مختلفی وجود دارد تا بتوانیم تصاویر منتخب و ضروری را در کنارهم و روی یک مانیتور ببینیم .
راه اول این است که سیستم ها را توسط شبکه به هم ارتباط دهیم و در نهایت روی یک کامپیوتر، نرم افزار مربوط به ذخیره ساز را نصب نماییم و تصاویر ذخیره ساز های مختلف را روی آن ببینیم.
راه دوم استفاده از یک مالتی پلکسر است .
میتوانید از هرذخیره ساز چند تصویر را انتخاب کنید ، با ترتیبی که دوست دارید کنار هم آنها را قرار دهید و در مانیتور مشاهده نمایید.
مثلا ۶ تصویر از ذخیره ساز DVR اول ، ۶ تصویر از ذخیره ساز DVR دوم و ۴ تصویر از ذخیره ساز DVR سوم را انتخاب و به مالتی پلکسر Multiplexer متصل میکنیم .
مالتی پلکسر دارای ۲ خروجی مانیتور است بنا براین می توانید در دو نقطه مجزا روی دو مانیتور تصاویر را نمایش دهید .این روش برای مشاهده تصویر توسط نگهبانان دی اتاق نگهبانی توصیه میگردد .چرا که مدیر مجموعه تصاویر را انتخاب کرده و توسط یک کابل به مانیتور نگهبان متصل می شود .
تصاویر می تواند به صورت تکی ،۴ تایی ، ۸ تایی به همراه تاریخ و ساعت ، ۱۳ و ۱۶ تایی نمایش داده شوند و هیچ اختلالی در ذخیره سازی اصلی ایجاد نگردد.

مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی شرکت پاسارگاد

[بالا]
DNR چیست ؟

یکی از نگرانی های افرادی که از دوربین مداربسته استفاده میکنند این است که آیا دوربین فقط در روز تصویر را نمایش میدهد یا در شب هم میتوانیم بدون اینکه محیط را با چراغ روشن کنیم ، تصویر مطلوبی مشاهده و ذخیره سازی نماییم.

نورپردازی دوربین های مداربسته در گذشته نه چندان دور، از اهمیت زیادی برخوردار بود و با ورود پروژکتور های مادون قرمز ، و یا دوربین هایی که دارای ” ال ای دی ” مادون قرمز بودند ، این مشکل تا حدودی حل شد .
اما تصاویری که در شب توسط دوربین های مداربسته روی مانیتور نمایش داده می شد ، معمولا همراه با برفک هایی بود و از طرفی تصویر کیفیت و شفاویت مورد نیاز را نداشت .
این مساله باعث میشد که تا حدود ۳۰ درصد از کارائی دوربین مداربسته از بین برود و از طرفی روشن کردن محیط در بعضی از مکان ها به دلایل حفاظتی همیشه مقدور نیست و یا بسیار هزینه بر است .
پس مشکل نویز تصاویر چگونه باید برطرف می شد؟
پس از مدت ها تحقیق ، توسط تولید کنندگان بزرگ در سراسر دنیا ، بالاخره دوربین هایی با تکنولوژی DNR = Digital Noise Reduction یا همان ، کاهنده نویز به صورت دیجیتالی به بازار عرضه شد .
این دوربین ها ، با استفاده از فیلتر هایی نویز های تصویر را حذف میکنند و کیفیت و شفافیت تصاویر به حد مطلوب میرسد .
همانطور که میدانید ، در طراحی سیستم های مداربسته باید قیمت قطعات شامل دوربین های مداربسته و ذخیره ساز ها و …را هم در نظر داشته باشید . ممکن است هزینه یک دوربین با قابلیت دی ان آر کمی در ابتدا بالاتر از یک دوربین معمولی به نظر برسد ، اما هزینه برق مصرفی برای روشن کردن محیط یک پارکینگ ، یا هزینه یک پروژکتور مادون قرمز را هم اگر به هزینه یک دوربین معمولی اضافه نمایید ، متوجه خواهید شد که پس از مدتی ، هزینه های شما بیشتر از حالی خواهد شد که از ایتدا دوربینی با تکنولوژی DNR در پروژه استفاده میکردید .
در قسمت های بعدی در مورد ۳DNR – 2DNR – SDNR – 3D-DNR توضیحاتی خواهیم داد .

مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی شرکت پاسارگاد

[بالا]
۳RD Generation LED چیست؟

یکی از راه های مشاهده تصویر دوربین مداربسته در شب ، استفاده از ال ای دی LED مادون قرمز است . این ال ای دی ها می تواند در کنار لنز و داخل کاور باشد و یا به صورت یک پروژکتور در نزدیکی دوربین مداربسته نصب گردد.

همانطور که می دانید ، بعضی از دوربین های مداربسته دارای لنز ثابت هستند و زاویه دید آنها تغییر نمیکند . بنابراین LED مادون قرمزی که کارخانه تولید کننده دوربین در داخل کاور قرار داده است ،میتواند به راحتی مکانی را که لنز روی آن تنظیم شده است ، روشن کند .
در مدل های دیگری از دوربین های مداربسته ، لنز متغیر است مثلا ۴ تا ۹ میلیمتر که در واقع ۳۰ تا ۶۰ درجه ، زاویه دید دوربین تغییر میکند.در این حالت LED چه زاویه و با چه عمق دیدی را باید روشن کند ؟
اگر نور ال ای دی به صورت واید و با زاویه باز تابیده شود ، فقط اجسامی در شب نشان داده می شوند که در نزدیکی دوربین مداربسته هستند و اجسام دورتر ، به دلیل اینکه نور ال ای دی به آنها نمیرسد ، در تصویر نمایش داده نمیشود و تاریک و سیاه دیده می شود .

در بازار ال ای دی های مادون قرمز مختلفی تولید شده اند که توانایی روشن کردن محیط آنها با یکدیگر متفاوت است ، برخی از آنها فاصله خیلی دور را میتوانند روشن کنند اما با زاویه کم و برخی دیگر فقط فاصله نزدیک را میتوانند با زاویه ای باز روشن کنند . شاید شما هم چراغ قوه هایی را دیده باشید که زاویه و عمق نور آنها با چرخش بدنه ، تنظیم می شود .می توان از آنها مانند یک چراغ قوه معمولی استفاده کرد و یا مانند چراغ های لیزری که فقط یک نقطه را در دوردست می تواند روشن کند ، بهره برد.
نسل سوم ال ای دی های مادون قرمز ۳RD Generetion LED در دوربین های مداربسته استفاده شده است . در کنار لنز این دوربین ها ۲عدد LED با زاویه باریک برای روشن کردن فاصله های دور از دوربین مداربسته و ۴ عدد LED با زاویه پهن برای روشن کردن فاصله نزدیک به دوربین مداربسته در نظر گرفته شده است .
بنابراین اگر لنز دوربین مدار بسته ، به صورت دستی و یا موتور دار باشد و زاویه دید دوربین را تغییر دهیم ، تمام نقاط دور و نزدیک در شب، روشن دیده خواهد شد .
در حال حاضر دوربین های مداربسته سامیت SUMIT دارای ال ای دی های نسل سوم با عمر و بازدهی بالا در بازار موجود هستند .

مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی شرکت پاسارگاد دژبانگ

[بالا]
آینه هوشمند چیست؟ Smart mirror

صبح از خواب بیدار شده اید و برای شستشو یا اصلاح صورت در آینه نگاه می کنید.

آینه به شما لیستی از کارهای امروزتان را یادآوری میکند و بعد از چند ثانیه لیست محو میشود و فقط چهره شما را نمایش میدهد.

البته یاداوری می تواند به صورتی باشد که تصویر شما کمرنگ معلوم باشد و یا در کنار یا زیر آینه باشد.

در فروشگاه ها بجای پرو انواع لباس یا کلاه ، میتوانید جلوی آینه بایستید و خودتان را در لباس های مختلف و تیپ های مختلف مشاهده نمایید.این کار به کمک یک دوربین مداربسته هوشمند انجام میشود.


این آینه برای جلب توجه مشتریان و عابرین و تبلیغات بسیار موثر عمل میکنید.

[بالا]
دوربین مخفی همان دوربین لنز سوزنی است؟

در مجموعه محصولات دوربین های مداربسته ، انواع و اقسام دوربین ها ، در سایز ها و ابعاد مختلف ساخته شده است .

دوربین مداربسته صنعتی – نیمه صنعتی
دوربین مداربسته دام – اسپید دام
دوربین مداربسته لنز سوزنی – مخفی
دوربین مداربسته با لنز زوم و….

خیلی از کسانی که دوربین مداربسته نصب میکنند ،تمایل دارند تا اطرافیان متوجه نصب دوربین مداربسته شوند و کسانی که قصد سرقت یا مزاحمت دارند ، از آن محل صرفه نظر کنند و سرقت یا خطایی انجام نشود.حتی از برچسب ها و نوشته هایی در فروشگاه خود برای این منظور استفاده میکنند . تا سارقین احتمالی فورا بادیدن آن برچسب یا نوشته متوجه یک سیستم نظارت تصویری شوند .

در حالی که بسیاری از افرادی که دوربین مداربسته خریداری میکنند ، تمایل دارند که دوربین به صورت کاملا مخفی نصب شود و افراد مزاحم بدون اینکه متوجه شوند در آن محل دوربین مداربسته نصب است ، دست به کار خطایی بزنند و تصویر آنها ذخیره گردد.

حال باید ببینیم که دوربین لنز سوزنی یا Pin hol چه اندازه ای است و کجا می توان آنرا مخفی نمود .
دوربین های لنز سوزنی از سایز یک سانتیمتر مربع تا حدود ۴ سانتیمتر مربع در بازار یافت می شوند . بنا بر این به راحتی می توان یک دوربین مداربسته لنز سوزنی را در کانال کولر ، قاب عکس ، ساعت و… جا سازی نمود .

چند سالی است که تولید کنندگان دست به ابتکار جالبی زده اند و در وسایلی مانند چراغ های سقفی ، سنسور های اعلام حریق ، سنسور های دزدگیر اماکن ، خودکار ، عینک ، جا سوئیچی ،ساعت رومیزی ، ساعت مچی ، ریموت کنترل، کلاه، گیره لباس ، فندک ،کراوات ،انواع لوازم دکوری مانند مجسمه ها و وسایل اداری رومیزی و … دوربین های سوزنی بسیار کوچکی جاسازی نموده اند و میتوان حتی از این دوربین های مداربسته به صورت سیار استفاده کرد .زیرا در خودکار ها باطری و رم نیز برای ذخیره سازی وجود دارد .

بنا بر این اگر قصد تهیه و نصب دوربین مداربسته مخفی برای حفاظت اموال فروشگاهتان را داشتید ، بدانید که دوربین مخفی همان دوربین لنز سوزنی نیست .
شما میتوانید تعدادی دوربین لنز سوزنی با قیمت مناسب ، تهیه و نصب نمایید در حالی که مخفی نباشد و در جسمی جا سازی نشده باشد و یا از طرفی میتوانید تعداد دوربین مخفی و لنز سوزنی خریداری نمایید و خودتان آنها را در وسایل فروشگاهتان جاسازی نمایید و یا از ابتدا دوربین هایی مخفی شده در لوازمی مانند ساعت ، مجسمه و … را خریداری نمایید.

[بالا]
جعبه سیاه اتومبیل چیست ؟

همه ما کار جعبه سیاه هواپیما را می دانیم..

شرکتی کره ای که دوربین مداربسته نظامی تولید میکند دوربین هایی مخفی جهت داخل و خارج خودرو تولید کرده است که به همراه دستگاهی شبیه به رادیو پخش اتومبیل به عنوان جعبه سیاه خودرو های حمل پول استفاده میشود

معمولا یک دوربین مداربسته داخل کابین راننده- یک دوربین داخل خزانه و دو دوربین در خارج خودرو نصب میشود تا هیچ نقطه ای خارج از دید نباشد.

این دی وی آر موبایل DVR دارای (جی پی اس) GPS (وای فای) Wi-Fi (تری جی) ۳G است.

در داخل آن هاردی مخصوص نصب می شود که ضد ضربه و شوک می باشد . این جعبه های سیاه در نقاط مختل اتومبیل قابل نصب است و به اشکال مختلف تولید شده است.

همچنین موقعیت خودرو به صورت آنلاین و آفلاین قابل رویت و پیگیری است و زمان توقف ، سرعت حرکت همراه با صدا و تصویر گزارش داده میشود

اطلاعات توسط وای فای به صورت بی سیم و یا توسط فلش مموری یا کول دیسک قابل انتقال و کپی برداری است

ذخیره سازیjتصاویر دوربین مداربسته در این سیستم به صورت بسیار فشرده انجام میشود بنابراین میتوان اطلاعات را تا ماه ها روی یک هارد یک یا دو ترابایت ذخیره سازی نمود.

در آینده شاید این وسیله فقط برای خودرو های حمل پول استفاده نشود و برای اتومبیل های حمل و نقل عمومی و یا حتی شخصی نیز به کار برود

قیمت تقریبی این وسیله در حدود یک و نیم تا دو میلیون تومان است.

[بالا]
دوربین مداربسته چیست؟

چنانچه یک یا چند دوربین در مکانی نصب شده باشد و تصویر توسط یک نفر یا تعداد محدود و مشخصی دیده شود ،یک سیستم مداربسته خواهیم داشت .

مدیر مجموعه میتواند تصویر را زنده مشاهده کند و یا در سیستم های ذخیره ساز تصویر ، تصاویر دوربین مداربسته را بایگانی و در صورت نیاز آنرا مشاهده نماید.

یک سیستم دوربین مداربسته آنالوگ در گذشته نه چندان دور یعنی در حدود ۱۰ سال پیش دارای این قطعات و لوازم بود :

دوربین ،لنز ، پایه و کاور +کواد برای همزمان نشان دادن تصاویر در یک مانیتور +سوئیچر جهت نمایش تک به تک تصاویر به نوبت روی مانیتور + ویدئو تایم لپس ۹۶۰ ساعته جهت ذخیره سازی تصاویر روی فیلم ویدئویی+ تلویزیون یا مانیتور + سیم ها و اتصالات و منبع تغذیه

یک سیستم دوربین مداربسته آنالوگ در حال حاضر شامل این لوازم است:

دوربین ، لنز ، کاور و پایه + دی وی آر برای نمایش همزمان تصاویر روی مانیتور و همچنین ذخیره سازی تصویر + مانیتور + سیم ها و اتصالات و منبع تغذیه

در گذشته تصاویر روی یک فیلم ویدئویی ذخیره می شد و بازبینی تصویر روز و ساعت خاصی کمی زمانبر و مشکل بود . در حالی که در سیستم های ذخیره ساز جدید میتوان تصویر خاص یک دوربین در تاریخ و ساعت خاص را در عرض چند ثانیه پیدا کرد.

اگر ما ۴ تصویر را با یک کواد همزمان نمایش میدادیم و ذخیره میکردیم ،برای بازبینی یک تصویر به ناچار باید ۳ تصویر دیگر را هم در مانیتور مشاهده میکردیم ، ضمنا تصویر درخواستی ما یک چهارم صفحه مانیتور بود و در نتیجه خیلی از جزئیات تصویر ضبط شده دوربین مداربسته ، قابل روئیت نبود.

حداکثر ذخیره سازی در حدود ۱۰۰۰ ساعت بود یعنی در حدود یک ماه و نیم ، در صورتی که در دی وی آر ها با افزایش هارد ، میتوانیم تصاویر حتی یکسال را نیز ذخیره نماییم. با این تفاوت که در سیستم های تایم لپس با حذف فریم ها و ثانیه هایی از تصویر ، ذخیره سازی انجام می شد. در حالی که می توان در سیستم های دی وی آر جدید ، تصاویر دوربین های مداربسته را به صورت کامل ، یعنی ۲۵ فریم در ثانیه برای هر تصویر ذخیره نمود .

در حال حاضر سیستم های دوربین های مداربسته دیجیتال در حال رشد و توسعه است اما همچنان هم از دوربین های آنالوگ به همراه ذخیره ساز های دیجیتال استفاده می شود .

[بالا]
Rear Projection چیست؟

Rear Projection تکنولوژی است که : روی یک شیشه تصویری در حال نمایش باشد و این تصویر از پشت شیشه توسط یک ویدئو پروژکتور به شیشه تابیده شده باشد.

البته همانطور که میدانید ، شیشه نور را از خودش عبور میدهد و در حالت عادی تصویری را که از پشت شیشه پخش می شود ، نمیتوان روی شیشه مشاهده نمود.

بنا براین باید یک طلق به شیشه چسبانید تا نور از آن از طرفی کاملا عبور نکند و از طرفی تصویر برای شخصی که طرف دیگر شیشه است ، قابل روئیت باشد.

پس هر طلقی را نمیتوان روی شیشه چسبانید. طلق های مخصوصی وجود دارند که دارای امتیاز های زیر می باشند.

1- در صورت چسباندن روی شیشه ویترین فروشگاه ها ، دید داخل ویترین یا فروشگاه را کاملا کور نمیکند.

2-تصویر واضحی با کیفیت بالا در نور کم پخش میکند .

3- روشن بودن داخل فروشگاه تاثیری در تصویر بیرون فروشگاه ندارد.

4- نیازی نیست تا حتما روی شیشه بچسبد و میتوان آنرا روی یک فلکسی شیشه ای چسبانید و بعد آنرا پشت ویترین قرار داد .

5-پروژکتور داخل فروشگاه نصب میشود ، بنابراین میتوان در ساعات تعطیلی مغازه هم تبلیغات نمود .

6-قابل برش به اشکال مختلف است و نیاز نیست تا حتما مستطیل یا مربع باشد .

7-با توجه به جدید بودن تکنولوژی نطر بسیاری از عابرین و مشتریان را جلب میکند

[بالا]
هر سیستم فرش مجازی دارای چند افکت است و آیا تعداد افکت ها قابل افزایش است؟

هر سیستم فرش مجازی دارای حداقل 5 افکت می باشد .
معمولا بهترین و پر کاربرد ترین افکت ها پس از تست های گوناگون و همچنین نظر سنجی های مختلف در کشور های اروپایی و آسیایی ، انتخاب و در سیستم راه اندازی می شود.

بله افکت ها قابل افزایش می باشند. هر سیستم یک قیمت اولیه و پایه دارد و پس از خرید و نصب تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری میتوانید نسبت به ارتقا و افزایش افکت ها اقدام نمایید.

مثلا میتوانید 20 افکت جدید و متنوع خریداری و به سیستم خود اضافه نمایید .
همچنین اگر افکت خاصی در نظر دارید میتوانید آن طرح را مطرح کنید و پس از سفارش در حدود 1 ماه بعد آنرا دریافت نمایید.

[بالا]
افکت های فرش مجازی چیست ؟


همانطور که میدانید ، هر فرش مجازی یا اینتراکتیو فلور دارای تصاویر هوشمندی روی سطح زمین بوده که هر تصویر با عمل ما یک عکس العمل خاص نشان میدهد .

مثلا پس از عبور از روی فرش پشت پای شما رنگ های مختلف پاشیده می شود یا اینکه سرامیک های مجازی شطرنجی زیر پای شما از سفید به مشکلی و برعکس تبدیل میشود.

به هر کدام از این تصاویر که پس از عبور شما واکنشی نشان میدهد و تغییراتی میکند ، یک افکت گفته می شود .

معمولا حدود 5 تا 25 افکت روی هر فرش مجازی راه اندازی می شود .هر چه تعداد طرح ها و یا افکت ها بیشتر باشد ، قیمت فرش بالاتر خواهد بود .

در اکثر افکت ها میتوان یک یا چند آرم ، لوگو را نمایش داد.
در افکت های متریکسی ویژه میتوان تیزر و فیلم در وسط فرش پخش نمود

در فرش های مجازی ارزان قیمت تر ، افکت ها قابلیت جایگزینی و نمایش لوگو یا ارم را ندارند و فقط افکت به عنوان یک سرگرمی قابل نمایش و یا بازی است .

[بالا]
آیا در روز هم میتوانیم تصویر مانیتور های شیشه ای را ببینیم ؟


بله
اما همانطور که تصویر تلویزیون یا پرده سینما در تاریکی جلوه بشتری دارد ، در مانیتور های شیشه ای هم به همین صورت است.

معمولا این تکنولوژی برای فروشگاه های جنوبی و یا فروشگاه هایی که داخل پاساژ ها و بازارچه های مسقف هستند ، پیشنهاد میشود .

در فروشگاه های شرقی و غربی که نور آفتاب در طلوع و غروب روی ویترین می افتد ، طبیعتا تصویر مطلوبی در آن ساعات نخواهیم داشت.

در فروشگاه های شمالی تقریبا بعد از غروب آفتاب میتوان تصویر مطلوبی داشت.

البته در جاهایی که نور زیاد است میتوان از پروجکشن هایی که شدت نور بیشتری دارد استفاده نمود.

[بالا]
برای تبدیل شدن شیشه به مانبتور تبلیغاتی تاچ ، قطر شیشه وفاصله پروجکشن از شیشه چقدر است؟


قطر شیشه های فروشگاه ها معمولا در حدود 6 تا 12 میلیمتر است و روی این شیشه ها براحتی قابل پیاده سازی است .

پروجکشن ها دارای مدل های مختلف ، با لنز ها ی متفاوت میباشند.اما اکثر آنها در فاصله 2 متری یک تصویر 40 اینچی ایجاد میکنند.

بنابراین اگر بخواهید یک تصویر 40 اینچی روی شیشه نمایش دهید و در واقع 40 اینچ از ویترین مغازه را تبدیل به مانیتور نمایید، با یک پروجکشن معمولی باید حدود2 متر فاصله را رعایت نمایید.

[بالا]
ارتفاع سقف در پیاده سازی فرش های مجازی تا چه حد موثر است؟


معمولا برای نصب و راه اندازی فرش های مجازی تجهیزاتی روی سقف نصب میشود که مهمترین آن ویدئو پروژکتور است.

اگر یک ویدئو پروژکتور را در ارتفاع 3 متری نصب نماییم، روی زمین یک تصویر در حدود 50 اینچ خواهیم داشت.

البته با زوم دیجیتال میتوان تصویر را تا حدود 60 اینچ نیز بزرگ کرد.

اگر تصویر بزرگتری بخواهیم داشته باشیم ، باید از ویدئو پروژکتورهایی استفاده نماییم که دارای لنز واید هستند.

این پروژکتور ها میتوانند در همین شرایط تصویری تا 100 اینچ نمایش دهند.

هر چه ارتفاع سقف بیشتر شود ، تصویر بزرگتر خواهد شد و رزولوشن آن کمتر میشود.

بنا بر این باید تناسب را رعایت کنیم و در صورت افزایش ارتفاع ، در انتخاب پروژکتور نیز از نوع رزولوشن بالاتری استفاده نماییم.

[بالا]
در سیستم فرش مجازی روی زمین چه چیزی نصب می شود؟

اگر سطح زمین سنگ یا سرامیک رنگ روشن باشد ؛ روی سطح زمین ، هیچ وسیله ای قرار نمیگیرد.

چنانچه سطح(کف) بازتاب نور مناسبی نداشته باشد از صفحه های مخصوص با رنگ روشن جهت نصب روی زمین استفاده می شود .

این صفحه ها مقاوم و قابل شستشو بوده به نحوی که عابرین با خیال راحت بتوانند از روی آن عبور کنند.

با انتخاب سیستم های گران قیمت تر که میزان روشنایی بیشتری دارند میتوان بدون نصب سفره ای روی زمین کار را اجرا نمود.

[بالا]
برای نمایش تصویر هوشمند روی کف ، بایدسطح زمین از چه جنسی باشد؟

تصویر هوشمند روی تمام سطوح صاف قابل اجرا می باشد.

کف از جنس هر نوع سنگ یا سرامیکی که باشد ، تصویر را نمایش می دهد ، فقط رنگ های روشن تر تصویر بهتری ارائه می کند.

البته در مواردی که کف از جنس موکت باشد مانندغرفه های نمایشگاهی ، راه حل هایی برای اجرای کار وجود دارد.

[بالا]
برای نمایش فیلم روی شیشه ، فاصله پروژکتور تا ویترین مغازه چقدر باید باشد؟


فاصله بستگی به سایز تصویر و نوع دستگاه ویدئو پروژکتور می تواند متغیر باشد

مثلا برای ایجاد یک تصویر 40 اینچی ، یک ویدئو پروژکتور معمولی باید حدود 2متر با شیشه ویترین فاصله داشته باشد.

[بالا]
طول و عرض یک تصویر 30 اینچ تقریبا چند سانتیمتر است ؟


برای پاسخ به این پرسش اندازه های 10 سایز متداول را عنوان خواهم کرد.

30 اینچ = 670 *380 سانتیمتر

37 اینچ = 818 *461 سانتیمتر

42 اینچ = 932 * 524 سانتیمتر

50 اینچ = 1110 * 630 سانتیمتر

57 اینچ = 1253 * 705 سانتیمتر

62 اینچ = 1371 * 772 سانتیمتر

70 اینچ = 1550 * 870 سانتیمتر

80 اینچ = 1770 * 1000 سانتیمتر

100اینچ= 2200 * 1220 سانتیمتر

116اینچ= 2565 * 1447 سانتیمتر

[بالا]
آیا برای نمایش فیلم روی شیشه حتما باید تصویر در سایز های استاندارد باشد؟


خیر شما به هر شکل و اندازه ای میتوانید تصاویر را روی شیشه نمایش دهید.

اصلا لازم نیست که تصویر شما مربع یا مستطیل باشد بلکه میتوانید در آرم فروشگاه خود که مثلا به شکل بیضی یا دایره است تصویر را نمایش دهید.

حتی میتوانید در نوشته ای که روی ویترین مغازه شما است تصویر تبلیغاتی پخش نمایید.

فرض کنید یک پیتزا فروشی تصویر یک پیتزا را روی شیشه درحالی که بخار از غذا در حال بلند شدن است میگذارد.

یا یک لیوان نوشابه در حال پرشدن روی شیشه باشد .

[بالا]
افکت ویدئو پروژکتور چیست؟

در حال حاضر مدل های مختلفی پروژکتور در بازار وجود دارند برخی معمولی و برخی اینتراکتیو هستند.
در مدل های معمولی هر تصویری که از کامپیوتر یا دی وی دی پلیر پخش شود روی پرده یا دیوار نمایش داده میشود و هیچ واکنشی به جسمی که وارد تصویر شود ندارد.

در نوع اینتراکتیو دستگاه پروژکتور دارای یک قلم مخصوص است که میتوان با قلم تغییراتی را در تصویر ایجاد نمود.

اما جواب سوال افکت های تصویری ؛ یک پروژکتور افکتی در دستگاه خود ندارد بلکه با اتصال به سیستم های اینتراکتیو ، میتواند افکت های مختلفی را نمایش دهد .

مثلا ممکن است یک تصویر سیاه و سفید در حال نمایش باشد و با عبور شخص از روی تصویر، رنگامیزی انجام شود و صد ها افکت دیگر که در قسمت های مختلف سایت میتوانید آن ها را ملاحظه نمایید.

[بالا]
آیا هر شیشه ای را می توان به مانیتور تبدیل کرد؟

بله شیشه های ویترین مغازه ها و نمایشگاه ها را میتوان در سایز های مختلف تبدیل به مانیتور نمود.
ممکن است شیشه ای در ابعاد 3 متر در 4 متر باشد و شما بخواهید فقط یک متر در نیم متر آنرا تبدیل به مانیتور نمایید.

شیشه باید شفاف باشد و شیشه های مشجر و یا سند بلاست را نمیتوان تبدیل به مانیتور نمود که البته در تمام ویترین ها از شیشه شفاف استفاده شده است.

[بالا]
فرش های مجازی چند متری هستند؟


فرش های مجازی از حدود نیم متر مربع تا حدود 12 متر مربع در حال حاضر موجود می باشد

نوع لنز پروجکشن ، فاصله تا سطح و زاویه تابش در سایز فرش موثر است.

[بالا]
چه تبلیغاتی انجام دهیم که نظر مشتری را جلب کند؟


هر طرح و مدل تبلیغاتی بعد از مدتی تکراری و عادی میشود .

پس همیشه باید به دنبال جدید ترین نوع تبلیغات باشیم و " هوشــــــــمندانه" تبلیغ کنیم تا نتیجه مثبت بگیریم.

تبلیغات باید حواس ، ذهن و حتی جسم مخاطب را به حرکت وادار کند .

این تبلیغات و اطلاع رسانی هوشمند با حرکت دست یا پا یا عبور بیننده واکنش نشان میدهد و باعث جلب نظر او میگردد.

در تمام مشاغل میتوان با نصب سیستم های اینتراکتیو وال یا اینتراکتیو فلور و نصب طلق های مانیتور های شیشه ای ، به بهترین شکل ممکن محصول و خدمات را معرفی کرد.

[بالا]
شرکت بین المللی پاسارگاد اینتراکتیو | مانیتور شیشه ای و فرش مجازی
[سوئد، Värmland، Karlstad]
  • نوع فعالیت: تولید کننده، عمده فروش، خرده فروش، خدمات
  • خدمات/محصولات : فرش مجازی هوشمند، شیشه هوشمند، تبدیل شیشه به مانیتور تاچ، میز هوشمند رستوران، دیوار هوشمند، تابلو دیواری اینتراکتیو، تبدیل شیشه به تلویزیون، حوض مجازی، فوتبال مجازی، مانیتور مجازی، تلویزیون شیشه ای، مانیتور شیشه ای، آینه مجازی اینتراکتیو، تبلیغات اینتراکتیو، تبلیغات هوشمند تعاملی، آلبوم کاتالوگ مجازی، Interactive floor، Glassy Tv، Interactive wall، Rear Projection، محصولات تبلیغاتی هوشمند، تجهیزات تبلیغاتی تعاملی، لوازم تبلیغات اینتراکتیو، وسایل تبلیغات مدرن
  • نوع مالکیت: شرکت سهامی خاص
  • تلفن: +0046-726-537361