5

 چگونه نهال را جا به جا کنیم؟

پرسش در 26 آبان 1395  08:35
پارس سنتر وب سایت بی تو بی، B2B، تبلیغات اینترنتی

1 جواب

4

جا به جایی درخت جوان کار چندان ساده ای نیست و نیازمند در نظر گرفتن برخی ازموارد است :


1. قدم اول انتخاب نهال

 یک نهال باید به اندازه‌ای کوچک باشد که شما بتوانید به راحتی ریشه آن را جدا کنید. ریشه نباید ضخامتی بیش از 5 الی 7 سانتی متر داشته باشد. همچنین باید گونه‌ای از نهال را انتخاب کنید که به راحتی از پس استرس ناشی از جابه جایی برآید. مثل مگنولیا، بلوط، اکالیپتوس، درخت چای، زغال اخته و درخت غان. 


2. انتخاب محل مناسب برای جا به جایی

خاک جدید باید مشابه همان خاک قبلی باشد با همان میزان نور و زهکشی تا نهال بتواند در آن رشد کند. 


3. کندن حفره 

با توجه به اندازه ریشه درخت، گودالی به همان عمقی که قبلا ریشه در آن بوده، بکنید. اگر خاک، سخت است، کمی عمق گودال را بیشتر کنید تا نهال هنگام رشد فضای کافی داشته باشد. نهال جا به جا شده، به کود نیازی ندارد تا زمانی که خودش را بگیرد. اضافه کردن کود زیادی یا زودتر از موعد باعث رشد بیش از حد می‌شود که فراتر از تحمل ریشه است. 


4. کندن نهال 

ابتدا توسط یک بیل نوک تیز دایره ای با فاصله 30 سانتی متر از ریشه، ایجاد کنید و آن را به قدری عیمق کنید تا به راحتی وبدون هیچ آسیبی بتوانید نهال را خارج کنید. اگر خاک به اندازه کافی نرم و مرطوب باشد این کار به سادگی انجام می‌شود. ولی اگر خیلی خشک باشد قبل از کندن باید به آن آب دهید. اگر خاک سست است باید از یک پارچه یا پلاستیک برای حفظ گیاه، حین جابه جایی استفاده کنید.


5. درآوردن ریشه

اگر نهال دارای ریشه عمودی بزرگی است، مجبورید آنقدر بکنید تا بتوانید کل ریشه را از خاک بیرون بیاورید. اگر به زور این کار را کنید آسیب جدی به آن خواهید زد. چنانچه نهال را بیرون کشیدید ولی قسمت بیشتر ریشه در خاک باقی ماند می‌توانید تنها آن را در فاصله خیلی کمی جا به جا کنید. وقتی نهال در جای دیگری قرار گرفت، برای محافظت از ریشه، آن را در وسط پلاستیک یا کیسه کرباس قرار دهید. هرگونه تکان و لرزش ریشه باعث نفوذ هوا و سست شدن خاک اطراف آن می‌شود که در نهایت نهال را می‌خشکاند.


6. قرار دادن نهال در گودال 

 ابتدا از عمق مناسب گودال اطمینان حاصل کنید و بعد ریشه را در آن قرار دهید. به اندازه و مثل قبل به آن آب دهید. اگر بیش از حد لازم به آن آب دهید، خاک اطراف ریشه سست می‌شود.


7. پر کردن گودال با حاک

با خاک اضافی باقی مانده سدی به ارتفاع 7 سانتی متر در اطراف نهال درست کنید تا مانع پخش شدن آب شود.


8. ابیاری مجدد بعد از جذب اب ضروری


9. به چوب بستن نهال

اگر احتمال وزش باد شدید و افتادن نهال وجود دارد، قبل از ریشه دواندن نهال، چند چوب یا میله با فاصله 90 سانتی متر از تنه درخت در اطراف آن قرار دهید و با بستن بند یا طناب به دور تنه، نهال را به آنها وصل کنید تا باد به آنها آسیب نرساند. 


 تصاویر بر گرفته شده از سایت : http://www.wikihow.com/Transplant-a-Young-Tree

پاسخ در 26 آبان 1395  09:18
پارس سنتر وب سایت بی تو بی، B2B، تبلیغات اینترنتی

کلمات کلیدی محبوب

محصولات مرتبط