انحلال شرکت

بعد از ثبت شرکت در مدت زمان فعالیت ممکن است مواردی پیش آید که منجر به تصمیم به انحلال شرکت توسط شرکا گرفته شود.

برخی از دلایلی که شامل انحلال شرکت میشود شامل:   

 1. شرکت به منظور هدف خاصی تاسیس شده است ولی آن هدف تامین نگردید و یا انجام آن غیر ممکن شده باشد.
 2. شرکت دچار ورشکستگی شود.
 3. شرکت برای مدتی محدود تشکیل گردد و صورتجلسه تمدید به اداره ثبت شرکتها تسلیم نگردیده باشد
 4. در صورت تصمیم شرکا در مجمع عمومی فوق العاده.
 5. در صورت تراضی تمام شرکا
 6. در صورتیکه یکی از شرکا بر اساس دلایلی از محاکم قضایی در خواست انحلال کرده باشد و آن محکمه دلایل ایشان را موجه دانسته و حکم به انحلال صادر گردد.
 7. در صورتیکه یکی از شرکا با شرط اینکه در اساسنامه اختیار انحلال به ایشان در نظر گرفته باشد درخواست فسخ نماید.
 8. در صورت فوت یا محجوریت یکی از شرکا و ذکر این مورد در اساسنامه، در این صورت یکی از شرکا یا فردی از خارج شرکت بعنوان مدیر تصفیه به مدت ده سال انتخاب میگردد .

مدارک مورد نیاز جهت انحلال شرکت به شرح ذیل میباشد:

 • مدارک ثبتی شرکت
 • مدارک شناسایی شرکا
 • صورتجلسه انحلال که به تایید همه شرکا و مدیر تصفیه رسیده باشد.

زمان انحلال از زمان تکمیل، ارسال مدارک و امضا صورتجلسه انحلال 10 الی 15 روز کاری میباشد.

در صورت انحلال شرکت دیون آن نیز منتفی خواهد شد. اما لازم به ذکر است که تا 10 سال مسئولیت متوجه شرکت و مدیر تصفیه میباشد. ضمنا کلیه مالیات های مستقیم و غیر مستقیم شرکت همچنان پابرجاست و پس از انحلال شرکت میبایست نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی آن سال و پلمپ دفاتر مالیاتی همان سال اقدام گردد. ضمنا میتوان نسبت به اخذ مفاصا حساب بیمه و مالیات اقدام نمود. در شرکت تضامنی هرگاه شرکت منحل شود تا زمان پرداخت دیون از دارایی های شرکت هیچ یک از شرکا حق استفاده از دارایی ها را نخواهند داشت. طلبکاران شرکت میتوانند مابقی مطالبات خود را از شرکا ضامن مطالبه نمایند. هر کس که بعنوان شریک ضامن وارد شرکت تضامنی شود با سایر شرکا مسئول پرداخت قروضی خواهند بود که قبل از ورود وی حاصل شده و اعم از اینکه تغییری در نام شرکت داده شده یا نداده شده باشد .

بنابراین تا زمانی كه یك شركت انحلال پیدا می كند شركا ظیفه دارند با توجه به معامله های شركت در این زمان و باقی ماندن برخی از كارها و تعهدات آنها باید شركا تمامی بدهی باقی مانده را پرداخت كرده و سپس اموال باقی مانده بین شركا تقسیم شود .

 

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید
ثبت شرکت پارسه
[تهران]
 • نوع فعالیت: خدمات
 • خدمات/محصولات : ثبت شرکت، ثبت برند، اخذ کارت بازرگانی، رتبه بندی، کد اقتصادی، ایزو، انفورماتیک، اخذ مجوز، ثبت علائم تجاری، تایید صلاحیت ایمنی، تایید صلاحیت پیمانکاران، تغییرات شرکت، اخذ مجوز، ثبت مادرید، اخذ رتبه، مشاوره حقوقی
 • تلفن: 0021-74413000