شرکت مهندسی بازرگانی انرژی پالایش کالا (.EPC Co)

فروش لوله فولادی- pipe carbon steel, فروش شیر آلات استنلس استیل-pipe stainless steel , فروش اتصالات- galvanized pipe

عملکرد ۲۵ ساله پالایشگاه‌های پارس جنوبی زیر ذره‌بین/ نزدیک به ۲ هزار میلیارد مترمکعب گاز تولید شد

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید
مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی اعلام کرد که از ابتدای تأسیس این مجموعه تاکنون هزار و ۹۶۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در پالایشگاه‌های آن شیرین‌سازی و به خطوط سراسری منتقل شده است.
احمد باهوش در گفت‌وگو با خبرنگار شانا با اشاره به بیست‌وپنجمین سالگرد تأسیس مجتمع گاز پارس جنوبی اظهار کرد: این مجموعه ۲۸ مهرماه سال ۱۳۷۷ به‌عنوان یکی از شرکت‌های فرعی شرکت ملی گاز ایران تأسیس و عهده‌دار مسئولیت بهره‌برداری از تأسیسات خشکی فازهای چندگانه میدان گازی پارس جنوبی شد.
>>> ببینید؛
۲۵ سالگی؛ پارس جنوبی از گذشته تا امروز
وی با بیان اینکه نخستین تولید و شیرین‌سازی رسمی گاز طبیعی از پالایشگاه دوم پارس جنوبی (فازهای ۲ و ۳) در سال ۱۳۸۰ آغاز شد، افزود: در آن زمان روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب خوراک دریافتی از سکوهای میدان مشترک پارس جنوبی بود و ۴۰ میلیون مترمکعب در روز گاز طبیعی تولید و شیرین‌سازی می‌شد.
به گفته مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی، در آن زمان روزانه ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد تولید می‌شد.
تولید روزانه ۵۸۰ میلیون مترمکعب در سال ۱۴۰۲
باهوش با تأکید بر توسعه چشمگیر پالایشگاه‌های سیزده‌گانه پارس جنوبی در این ۲۵ سال تصریح کرد: خوراک دریافتی مجتمع از سکوهای سرچاهی این میدان مشترک اکنون روزانه ۶۵۰ میلیون مترمکعب است که ۵۸۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در پالایشگاه‌ها شیرین‌سازی، تولید و به خطوط سراسری منتقل می‌شود.
ارزآوری با تولید محصولات جانبی
وی با اشاره به تأمین ۷۵ درصد گاز تولیدی کشور از پارس جنوبی، از تولید و صادرات محصولات جانبی در این مجموعه خبر داد و گفت: همچنین به‌منظور ارزآوری برای کشور، اکنون روزانه ۷۸۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۱۵ هزار تن اتان، ۱۵ هزار تن پروپان، ۱۰ هزار تن بوتان و ۲۵۰۰ تن گوگرد در پالایشگاه‌های پارس جنوبی تولید می‌شود.
مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی در پاسخ به پرسشی درباره تولید ۲۵ ساله گاز طبیعی در این مجموعه اظهار کرد: در این مدت ۲ هزار و ۳۴۰ میلیارد مترمکعب گاز از سکوهای سرچاهی میدان مشترک پارس جنوبی دریافت و هزار و ۹۶۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی شیرین‌سازی و به خطوط سراسری منتقل شده است.
تحویل ۳۱ میلیون تن اتان به پتروشیمی‌ها
طبق توضیحات باهوش، در این ۲۵ سال ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون بشکه میعانات گازی نیز تولید و ۲۵ میلیون تن پروپان، ۱۶ میلیون تن بوتان و ۸ میلیون تن گوگرد صادر و ۳۱ میلیون تن اتان به پتروشیمی‌های کشور تحویل داده شده است.
به گزارش شانا، شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در شهرستان عسلویه و کنگان از شهرستان‌های استان بوشهر در کنار ساحل خلیج فارس در قالب دو سایت صنعتی مستقر شده است و افزون بر خدمات تولید گــاز، با ورود به حوزه مسئولیت اجتماعی اقدام‌های قابل توجه و مؤثری در بخش فرهنگ، آموزش، سلامت، اشتغال و حمایت از محیط زیست منطقه انجام می‌دهد.
موقعیت پالایشگاه‌های گاز در سایت‌های ۱ و ۲ بوده که در شهرستان‌های عسلویه و کنگان شامل ۲۴ فاز گازی است که فازهای ۱ تا ۱۰ و ۱۵ تا ۲۱ در سایت ۱ (عسلویه) و فازهای ۱۱ تا ۱۴، فاز ۱۹ و فازهای ۲۲ تا  ۲۴ در سایت ۲ (کنگان) قرار دارند.
میدان گازی پارس جنوبی هم واقع در آب‌های سرزمینی ایران و قطر و مشترک بین دو کشور با وسعت ۹۷۰۰ کیلومترمربع و در عمق ۳۰۰۰ متری زیر کف دریا، عظیم‌ترین میدان گازی جهان است که با ساحل بندر عسلویه ۱۰۵ کیلومتر فاصله دارد. گستره بخش ایرانی آن به مساحت ۳۷۰۰ کیلومترمربع و ذخیره آن ۱۴ تریلیون مترمکعب گاز و ۱۷ میلیارد بشکه میعانات گازی معادل ۸ درصد ذخایر گاز جهان و ۵۰ درصد ذخایر گاز کشور است. این میدان از نظر منابع مادی، مهم‌ترین و باارزش‌ترین منبع اقتصادی و ثروت و گنجینه عظیم و بی‌نظیر ملی به‌شمار می‌رود.
 
کد خبر 631881
۲۸ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۲ شانا
 
  
  
  
5 ماه قبل
اطلاعات تماس
بیوگرافی شرکت

شرکت مهندسی بازرگانی انرژی پالایش کالا (.EPC Co)

تهران

نوع فعالیت

وارد کننده، عمده فروش، خرده فروش، خدمات

خدمات/محصولات

فروش لوله فولادی- pipe carbon steel، فروش شیر آلات استنلس استیل-pipe stainless steel ، فروش اتصالات- galvanized pipe، فروش لوله آلیاژیpipe super Alloy، فروش فلنج فولادی flange carbon steel ، فروش فلنج استنلس استیلflange stainless steel، فروش فلنج آلیاژیflange super Alloy، فروش شیرآلات فولادی valve carbon steel، فروش شیرآلات استنلس استیلvalve stainless steel، فروش شیر آلات آلیاژیvalve super Alloy، فروش اتصالات فولادیfitting carbon steel، فروش اتصالات استنلس استیلfitting stainless steel، فروش اتصالات آلیاژیfitting super Alloy، فروش لوله رده 40، فروش استاد بولت، فروش پیچ و مهرهnut & bolt

نوع مالکیت:

شرکت با مسئولیت محدود

دسته‌بندی محصولات و خدمات